Pınar KARAHAN/ Özel

Özen, "Dünyada 35 trilyon dolarlık uluslararası ticaret hacminin yüzde 1'i hava kargo ile taşınıyor. Ürün bedenine bakıldığında bu oran yüzde 35'e çıkıyor. Her yıl yükseliyor. Başta e-ticaret olmak üzere üretimin ve dağıtımın artmasıyla yüzde 35'i hava kargo ile taşınıyor. Türkiye'de istatistiksel veri yüzde 8'i hava kargo ile yapılıyor. Nedeni ise kara yolu bağlantısının güçlü olması. Kara yolu ile Avrupa'ya 4-5 günde ulaşılabiliyor. Bu da kara yolunun daha avantajlı olmasını sağlıyor." dedi.

Özen, Türkiye'de hava kargo kullanımının artması için katma değer ihracatının artırılmasını gerektiğini söyledi. "Katma değer ihracatı artırmamız gerekiyor. Türkiye'de yatırım yapan katma değer ürünlerine 130 ülkeye ulaştırmaya sahip uzun dönemde bunu çıkardığımız zaman Türkiye ekonomisi de yukarıya doğru çıkacak." ifadelerini kullandı.

İsviçre'den Togg'a övgü: Türk Teslası İsviçre'den Togg'a övgü: Türk Teslası

Türk Hava Yolları Kargo'nun 3 milyar dolara yakın ihracat hacmi olduğunu belirten Özen, "Dünya hava lojistiğinde yüzde 6 payımız var. Türkiye'deki payımız ise yüzde 60. Türk Hava Yolları Kargo, Türkiye'nin en büyük ihracatçısı. Avrupa'dan dünyaya 900 milyon dolar civarında, dünyadan Avrupa'ya ise 2 milyar dolara yakın gelir elde ediyoruz. Avrupa'nın 3. hava kargo şirketiyiz. Avrupa ekonomisinde öneme sahibiz. İstanbul'dan hava kargo sağlanıyor." diye konuştu.

Özen, deprem bölgesindeki kargo taşımacılığına da değindi. "Deprem bölgesinde kargo taşımacılığında öncüyüz. 200 bin ton kargo taşıdık. 300'den fazla uçuş gerçekleştirdik. 100'den fazla ülkeye kargo taşıdık. Bu, Türkiye'nin gücünü ve gücünü gösteren bir şey." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi