Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 1-3 Mart tarihlerinde Antalya’da düzenlenen 3. Antalya Diplomasi Forumu marjında, Afrikalı Dışişleri Bakanları ve Afrika’dan gelen bölgesel örgütlerin liderleri onuruna bugün (3 Mart) bir etkinlik düzenledi.

Bu yılki Antalya Diplomasi Forumu’na Afrika kıtasından 9 Devlet ve Hükümet Başkanı ile 25 Dışişleri Bakanı katılmıştı.

Bakan Fidan, Afrika temsilcilerine yaptığı hitapta, Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle sistematik ve çok boyutlu bir işbirliği modeli geliştirdiğini, ilişkilerin eşit ortaklık ve karşılıklı saygı ilkelerine dayandırıldığını söyledi.

Türkiye’nin 44 Afrika ülkesinde Büyükelçiliği bulunduğunu belirten Bakan Fidan, kıtayla toplam ticaret hacminin 40 milyar Dolar’ı aştığını, Türkiye’nin doğrudan yatırımlarının ise 6 milyar Dolar’ı geçtiğini kaydetti. 

Afrika’nın halen neo-kolonyal güçler arasında mücadele alanı olduğuna dikkat çeken Bakan Fidan, kıtanın karşı karşıya kaldığı güvenlik risklerinin yanı sıra, kalkınma, gıdaya erişim ve borçlanma gibi sorunlarla mücadelesinde de Türkiye’nin desteğini vurguladı. Afrika’nın sorunlarına Afrikalı çözümler bulunması gerektiğini kaydetti. 

Tuz Gölü pembeleşmeye başladı, turistler akın etti Tuz Gölü pembeleşmeye başladı, turistler akın etti

Türkiye-Afrika Bakanlar Gözden Geçirme Konferansının üçüncüsünün önümüzdeki dönem düzenleneceğini belirtti. 

Bakan Fidan, Gazze’deki katliamı Uluslararası Adalet Divanı’na taşıyan Güney Afrika Cumhuriyeti ile Uluslararası Ceza Divanı’nda gündeme getiren Cibuti ve Komorlar’a özel olarak teşekkür etti.

Kaynak: Haber Merkezi