DEMET İLCE / MUHABİR

Nadiren yaşanan baş ağrısını tetikleyebilecek daha az bilinen başka faktörlerin de olduğunu öğrendik; bu nedenle baş ağrınızı nasıl hafifletebileceğinizi ve hatta önleyebileceğinizi öğrenmek için daha fazla bilgi edinin.

1. Kötü duruş

Sırtınızın üst kısmı, omuzlarınız ve boynunuz kötü duruş nedeniyle gerginleşir ve bu da gerilim tipi baş ağrılarına neden olabilir. Genellikle ağrının hissedildiği yer kafatasının tabanıdır, ancak ara sıra yüze, özellikle de alına doğru yayılabilir.

Ağrı nasıl önlenir veya hafifletilir:

Uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının ve daima dik oturmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Ayrıca, telefonda çok konuşuyorsanız özel bir kulaklık takmayı düşünün; çünkü telefonunuzu başınız ve omzunuz arasında tutmak kaslarınızı zorlayabilir ve baş ağrısına neden olabilir.

2. Sonbahar kaygısı

Sonbahar kaygısı, mevsimlerin değişmesiyle ilişkili bir SAD (mevsimsel duygusal bozukluk) biçimidir. Sonbahar aylarında kaygı belirtilerinin artması nadir görülen bir durum değildir ve bunun nedeni genellikle daha az güneş ışığına maruz kalmamız, ulaşmayı başaramadığımız hedefler, yeni bir okul yılının başlangıcı ve diğer birçok şey hakkında endişelenmemiz olabilir. Kaygının yol açabileceği duygusal ve ruh hali değişikliklerinin yanı sıra, daha sık görülen baş ağrılarınızın da nedeni olabilir.

Hepatit 'dünyanın en ölümcül enfeksiyonu tüberkülozu’ solladı Hepatit 'dünyanın en ölümcül enfeksiyonu tüberkülozu’ solladı

Ağrı nasıl önlenir veya hafifletilir:

Daha fazla güneş ışığı almak vücudunuzun D vitamini ve ruh hali düzenleyici olarak büyük rol oynayan melatonin ve serotonin gibi hormonları üretmesine yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmak, yeni deneyimler ve yeni bir rutin benimsemek de kaygı belirtilerinizi hafifletmeye katkıda bulunabilir. Ayrıca D vitamini ve triptofan açısından zengin besinler tüketmek de büyük bir artı olabilir.

3. Düzenli yemek yememek

Bir öğün atlarsanız ve bir süre hiçbir şey yemezseniz, kan şekeri düzeyiniz düşebilir ve vücudunuz buna karşılık olarak beyninize aç olduğunuza dair sinyal gönderecek hormonları salgılar. Bu hormonlar vücudunuzdaki kan damarlarını sıkıştırabilir, bu da açlık baş ağrısına ve hatta migrene neden olabilir.

Ağrı nasıl önlenir veya hafifletilir:

Vücudunuzun düzgün çalışması için tutarlı bir enerji kaynağına ihtiyacı vardır ve bunun ana kaynağı yiyecektir. Yani düzenli yemek yememekten kaynaklanan baş ağrıları, yemek yiyip su içerek hafifletilebilir. Bununla birlikte, açlıkla ilişkili bir migren yaşıyorsanız, yemek yemek ağrıyı hafifletmek için yeterli olmayabilir, ancak bazı insanlar biraz kafein tüketmenin yardımcı olabileceğini buldu.

4. Soğuk hava

Soğuk hava barometrik basıncın düşmesine neden olabilir, bu da kulak veya sinüs ağrısına neden olabilir. Ayrıca soğuk hava kuruysa bazı sinüs zarlarını kurutarak ağrılı bir baş ağrısına neden olabilir ve migreni daha da kötüleştirebilir. Fibromiyaljisi (kronik ağrı sendromu) olan kişiler özellikle hava değişimlerinden dolayı baş ağrısı yaşama riski altındadır.

Ağrı nasıl önlenir veya hafifletilir:

Dengeli beslenme, sıvı alımı, stres yönetimi ve yeterince dinlenme, baş ağrısını hafifletmenize veya önlemenize yardımcı olabilecek şeylerdir.

5. Stresten sonra rahatlamak

Yoğun programınıza rağmen pazartesiden cumaya kendinizi iyi hissediyorsunuz ama cumartesi günü şiddetli bir baş ağrısıyla mı uyanıyorsunuz? Bunun nedeni, hafta boyunca biriktirdiğiniz gerilimin azalması ve stres hormonlarının seviyesinin düşmesidir. Bu, kan damarlarına uyarılar gönderen, onların daralmasını ve ardından genişlemesini emreden nörotransmitterlerin hızlı bir şekilde salınmasına yol açabilir, bu da baş ağrısına neden olur.

Ağrı nasıl önlenir veya hafifletilir:

Hafta sonları uyumaktan kaçının. 8 saatlik uyku vücudunuzun düzgün bir şekilde dinlenmesi için fazlasıyla yeterlidir, dolayısıyla fazla uyumak  baş ağrısına yol açabilir.

Editör: Demet İlce