Savunma şirketi Baykar, Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarındaki fabrikanın inşasına başladı. Şirket, tamı tamına 500 kişiye istihdam sağlayacak.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Riyad'daki Dünya Savunma Fuarı'nda konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

12 AYA ŞİRKET BİTMİŞ OLACAK

Bayraktar, "Fabrikamız inşa ediliyor. Bitirmek için yaklaşık 12 aya ihtiyacımız var." dedi.

Açıklamasında Bayraktar, inşa faaliyetlerinin bitiminden sonra iç makine, ekipman ve organizasyon yapısına geçeceklerini belirtti. Kiev’deki şirket, 500 kişiye istihdam sağlayacak.  

500 KİŞİYE UMUT KAPISI OLACAK

TÜBİTAK teknolojileri KAAN'ı benzersiz kılacak! Görünmezlik... TÜBİTAK teknolojileri KAAN'ı benzersiz kılacak! Görünmezlik...

Bayraktar, Ukrayna’daki fabrikalarının büyük olduğunu ve 500 civarında kişiye istihdam sağlamayı planladıkları bilgisini verdi.

Haluk Bayraktar, üretim kapasitesinin yıllık 120 civarında olacağını ancak fabrikada TB2 mi yoksa TB3 SİHA modeline mi odaklanacaklarının henüz netlik kazanmadığını söyledi.

GÜVENLİK SORUSUNA YANIT VERDİ

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın güvenlik sorunu yaratıp yaratmayacağı sorusu yönlendirlen Baykar CEO'su, planın ilerlemekte olduğunu, "hiçbir şeyin" kendilerini durduramayacağını söyledi.

Bayraktar ayrıca, Baykar'ın önümüzdeki iki yıl içinde Suudi Arabistan'da üretime başlama planlarının da yolunda olduğunu belirtti.

Baykar CEO'su Bayraktar, bu yıla bakıldığında firmanın 2023 yılında 36 adet olan Akıncı'nın yerli üretimini ikiye katlamayı, TB2 üretiminin ise değişmeyerek 230 adette kalmayı planladığını bilgisini verdi.

Bayraktar, Kızılelma insansız savaş uçağı ve TB3 insansız hava aracının yeni modellerinden de "onlarca" üretmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Muhabir: Merve Dere