DEMET İLCE / MUHABİR

Arkadaşları kişisel eşyalarını ayırma işine devam ederken, Beethoven'ın çeyrek yüzyıl önce yazdığı bir belgeyi ortaya çıkardılar; bu, kardeşlerine, durumunun ayrıntılarını kamuoyuna duyurmaları için yalvaran bir vasiyetnameydi.

Evinizdeki akvaryumu en doğru şekilde nasıl temizlersiniz? Evinizdeki akvaryumu en doğru şekilde nasıl temizlersiniz?

Bugün dünyanın tanıdığı en büyük müzisyenlerden birinin 40'lı yaşlarının ortalarında işlevsel olarak sağır olduğu bir sır değil. Beethoven'ın dünyanın sadece kişisel açıdan değil tıbbi açıdan da anlaşılmasını dilediği trajik bir ironiydi.

Besteci, doktorundan yaklaşık yirmi yıl daha uzun yaşayacaktı, ancak Beethoven'ın ölümünden yaklaşık iki yüzyıl sonra bir araştırmacı ekip, Beethoven'ın saçından alınan doğrulanmış örneklerdeki DNA'yı genetik olarak analiz ederek, onun vasiyetini asla hayal bile edemeyeceği bir şekilde yerine getirmeye koyuldu.

Max Planck Enstitüsü'nden biyokimyacı Johannes Krause, "Asıl amacımız Beethoven'ın, 20'li yaşlarının ortasından sonuna kadar başlayan ve sonunda 1818'de işlevsel olarak sağır olmasına yol açan, ilerleyici işitme kaybının da dahil olduğu sağlık sorunlarına ışık tutmaktı." dedi.

Bu işitme kaybının temel nedeni, kişisel doktoru Dr. Johann Adam Schmidt tarafından bile hiçbir zaman bilinmiyor. 20'li yaşlarında kulak çınlaması olarak başlayan şey, yavaş yavaş yerini yüksek sese karşı toleransın azalmasına ve sonunda yüksek perdelerde işitme kaybına yol açarak performans sanatçısı olarak kariyerine etkili bir şekilde son verdi.

Bir müzisyen için bundan daha ironik bir şey olamaz. Kardeşlerine hitaben yazdığı bir mektupta Beethoven, intiharı düşünecek kadar "umutsuzca hastalandığını" itiraf etti.

Bestecinin yetişkin yaşamında uğraşmak zorunda kaldığı tek şey işitme kaybı değildi. En az 22 yaşından itibaren şiddetli karın ağrıları ve kronik ishal nöbetleri geçirdiği söyleniyor.

Ölümünden altı yıl önce, karaciğer hastalığının ilk belirtileri ortaya çıktı; bu hastalığın, 56 gibi nispeten genç bir yaştaki ölümünden en azından kısmen sorumlu olduğu düşünülüyordu.

2007'de Beethoven'ın saçı olduğuna inanılan bir tutam üzerinde yapılan adli tıp soruşturması, kurşun zehirlenmesinin, hayatına mal olan semptomların nihai sorumlusu olmasa da ölümünü hızlandırmış olabileceğini öne sürdü.

Kurşun kaplardan içme kültürü ve o zamanın kurşun kullanımını içeren tıbbi tedavileri göz önüne alındığında, bu pek de şaşırtıcı bir sonuç değil.

Ancak Mart 2023'te yayınlanan bu son çalışma, saçın Beethoven'dan değil, bilinmeyen bir kadından geldiğini ortaya koyarak teoriyi çürütüyor.

Daha da önemlisi, bestecinin kafasına ait olma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu doğrulanan birkaç kilit, ölümünün muhtemelen içki içmesi ve karaciğer hastalığı için çok sayıda risk faktörü nedeniyle daha da kötüleşen bir hepatit B enfeksiyonunun sonucu olduğunu gösteriyor.

Krause, "Beethoven'ın sağırlığına veya mide-bağırsak sorunlarına kesin bir neden bulamadık" dedi.

Bazı açılardan ünlü klasik bestecinin hayatı ve ölümü hakkında daha fazla soruyla karşı karşıya kalıyoruz. Hepatiti nerede kaptı? Bir kadının saçı nasıl yüzyıllar boyunca Beethoven'ın kendi saçı zannedildi? Peki bağırsak ağrılarının ve işitme kaybının arkasında ne vardı?

Ekibin Beethoven'ın işitme kaybını dünyanın anlama arzusundan ilham aldığı göz önüne alındığında, bu talihsiz bir sonuç. Gerçi genlerinde gömülü bir sürpriz daha vardı.

Saç örneklerindeki Y kromozomunu, Beethoven'ın baba soyundan gelen modern akrabalarınkilerle uyumsuzlukla karşılaştıran daha ileri araştırmalar. Bu, bestecinin doğumuna kadar geçen nesillerde evlilik dışı cinsel aktiviteyi akla getiriyor.

Tristan Begg, "Bu bulgu, 1572 dolaylarında Belçika'nın Kampenhout kentinde Hendrik van Beethoven'ın hamile kalınması ile 1770 yılında Almanya'nın Bonn kentinde Ludwig van Beethoven'a hamile kalınması arasındaki baba soyunda, fazladan bir babalık olayı olduğunu gösteriyor" dedi.

Kağıda koyduğu kader isteği göz önüne alındığında, bunların hepsi genç Beethoven'ın pazarlık ettiğinden biraz daha fazlası olabilir. 1827'deki o kasvetli fırtınalı Pazartesi gecesinin ardından arkadaşları ve iş arkadaşları saçlarını keserken saklanan sırları asla hayal edemezdi.

Muhabir: Demet İlce