DEMET İLCE / MUHABİR

Bilim insanları kirli çamaşırları toplayacak bir temizlik robotu geliştirdiğinden, yatak odasında biriken giysiler yakında geçmişte kalacak.

Renk ve derinlik algılamalı kameralardan oluşan bir kombinasyon kullanan robot, en iyi yeri bulmadan önce çamaşırları yığınlar halinde topluyor.

Araştırmanın baş yazarı Profesör Ken Goldberg, bu teknolojinin on yıl içinde ticari olarak satışa sunulabileceğini, bunun da yakında hepimizin evinde robotik bir yardımcıya sahip olabileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Bir insan tüm eşyaları aynı anda alabilse de, kavrayıcısı olan bir robot aynı anda yalnızca birkaç tanesini alabilir ve bu nedenle verimli olmalıdır.

Bu sorunu çözmek için Profesör Goldberg, robotik bir kolu kontrol ederek kıyafetleri alabilen bir yapay zeka tasarladı.4-5

Profesör Goldberg şunları söyledi:

'Giysileri düz bir yüzeyden alıp bir sepete koyduğu ve daha sonra sepeti tekrar düz yüzeye atıp tekrarladığı bir döngüyü tekrar tekrar çalıştırarak kendi kendine öğreniyor.'

Her ne kadar bu gereksiz derecede karmaşık görünse de, Profesör Goldberg bunun robotun her yolculukta alabileceği giysi sayısını nasıl optimize edeceğini 'öğrenmesine' olanak sağladığını söylüyor.

Deneyde yapay zeka bu döngüyü 200 kez tekrarladı ve bu süreçte 2.000'den fazla giysiyi ele geçirdi.

Bilim insanları ilk önce biri standart renkli kamera, diğeri ise özel derinlik algılayıcı kamera kullanan iki farklı teknik denedi.

Renkli kamera, kıyafetlerin nerede olduğunu tespit edebiliyordu ancak çoğu zaman birden fazla kıyafet parçasını aynı anda almak için en iyi noktayı bulamıyordu.

Öte yandan derinlik algılayan kamera, birçok giysinin nerede biriktiğini görme konusunda harikaydı ancak tek tek giysileri anlamakta zorluk çekiyordu.

Profesör Goldberg ve ortak yazarları, bu yöntemlerin her birinin odayı temizlemek için gereken yolculuk sayısını yaklaşık yüzde 20 oranında azalttığını söylüyor.

Bununla birlikte, kıyafetleri yığınlar halinde istifleme yeteneği ile birleştirildiğinde robot yüzde 67 daha verimli olabilir.

Teknolojinin yakında ticari olarak satışa sunulup sunulmayacağı sorulduğunda Profesör Goldberg, şunları söyledi:

'Öyle olmasını umuyoruz. Milyonlarca genç (ve ebeveynleri) buna güveniyor!

Şunları  da ekledi:

'Giysileri verimli bir şekilde alma yeteneği, hastanelerde, otellerde ve perakende giyim mağazalarında yaşlı vatandaşlar için çok yararlı olabilir.'

Ancak Goldberg, 'kolları takılı mevcut mobil robotların ev kullanımında biraz fazla pahalı olması' nedeniyle bunun hemen mevcut olmayacağını da söylüyor.

Bu robot aynı zamanda mükemmel bir ev yardımcısı da olmayacak çünkü şu anda giysileri rengine göre ayırma yeteneğinden yoksun.

Ancak araştırmacılar, sıralama yeteneğinin, kavramayı optimize etmek için kullanılan teknikler için 'doğal bir uyum' olacağını öne sürüyorlar.

iPhone 15 kullananlara müjde! Pil ömrü iki katına çıktı iPhone 15 kullananlara müjde! Pil ömrü iki katına çıktı

Robotlar daha gelişmiş ve daha yaygın hale geldikçe, bazı uzmanlar daha az sıkıcı bir geleceğin eşiğinde olabileceğimize inanıyor.

Oxford Üniversitesi tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, 2023 yılına kadar ev işlerinin neredeyse yüzde 40'ının otomatikleştirileceğini tahmin ediyor.3-6

Araştırmacılar, alışverişin robotların en fazla boşluğu dolduracağı alan olacağını ve çabanın yüzde 59'unun robotlara ve algoritmalara aktarılacağını öne sürüyor.

Önceki araştırmalar, İngilizlerin çalışarak ve ders çalışarak geçirdikleri toplam zamanın yaklaşık yüzde 43'ünü, toplama ve temizlik gibi ev işleri de dahil olmak üzere ücretsiz işlere harcadığını göstermişti.

Bu robotik temizleyici pazara çıkacak olsaydı, sayıları giderek artan robotik şeflerin, temizlikçilerin, bakıcıların ve işçilerin arasına katılacaktı.

Bu ev robotlarının yaratıcıları,  yakında insanın yapabileceği her işi yapabileceklerini söylüyor.

Editör: Demet İlce