LEYLA İLHAN-MIUHABİR 

Birleşmiş Milletler’den (BM) 2024 yılı için kaç milyar dolara ihtiyaç duyduğuna dair açıklama geldi. BM, dünya çapında çaresiz durumdaki 180,5 milyon kişiye insani yardım ulaştırmak için gelecek yıl 46,4 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

2024 yılı için küresel insani görünümün "kasvetli" olduğunu, çatışmaların, iklim krizinin ve çöken ekonomilerin en savunmasız durumdakileri "harap ettiğini" söyleyen BM, yardım sağlamak için yeterli fon olmadığında, bunun bedelini "insanların hayatlarıyla ödeyeceği" uyarısında bulundu.

Küresel dikkatini Gazze Şeridi'nde yaşanan çatışmalara odaklandığını belirten BM, Orta Doğu, Sudan ve Afganistan'ın da büyük uluslararası yardım operasyonlarına ihtiyaç duyan sıcak noktalar arasında yer aldığını ifade etti.

ABD: Gazze'de mahsur kalan 17 ABD'li doktor bugün tahliye edildi ABD: Gazze'de mahsur kalan 17 ABD'li doktor bugün tahliye edildi

BM Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ise yaptığı açıklamada, insani yardım çalışanlarının hayat kurtardığını, açlıkla mücadele ettiğini, çocukları koruduğunu, salgın hastalıkları bastırdığını ve dünyanın en insanlık dışı koşullarında barınma ve temizlik sağladığını söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi