Merve Dere/Muhabir 

Uzmanlar yanlış beslenme nedeniyle artan kan şekerinin önce gizli şekere, sonra da şeker hastalığına çevirdiğine dikkat çekti.

Günümüzde 537 milyon kişi diyabetle mücadele ederken 2045 yılına kadar dünya çapında 700 milyon insanın bu hastalığa yakalanacağı tahmin ediliyor.

Kan şekeri dengesizliği başta damar sağlığını tehdit ederek kalbi, gözleri, böbrekleri, pankreası yıpratıyor.  Daha sonrasında ise birçok hastalığa kapı aralıyor.Peki, kan şekerinizi ve kilonuzu nasıl kontrol altında tutmak mümkün mü? İşte uzmanlardan kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmanın altı yolu:

Aktif bir yaşam tarzı benimseyin: 

 Haftada yaklaşık 150 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite yapmak ve haftada en az 2 gün kas güçlendirme egzersizleri yapmak, kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Egzersiz, kilo kontrolüne katkı sağlarken aynı zamanda insülin duyarlılığını artırarak hücrelerinizin kan dolaşımındaki şekerin daha etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olur.

Bol su için: 

Bebeklerdeki kafa şekil bozukluğunun nedenleri neler? Bebeklerdeki kafa şekil bozukluğunun nedenleri neler?

Düzenli olarak su içmek kanı yeniden sulandırabilir, kan şekeri seviyesini düşürebilir ve diyabet riskini azaltabilir. Su içmek aynı zamanda iştahı kontrol etmeye ve fazla şekerin idrar yoluyla atılmasına yardımcı olabilir.

Karbonhidratları kontrollü tüketin: 

 

Tüm karbonhidratlar kan şekeri seviyelerini yükseltir. Düşük glisemik indeksi olan gıdaları tercih etmek, kan şekerinin daha dengeli seviyelerde kalmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinin: 

 

Genel olarak sağlıklı bir diyet, kan şekeri düzeylerini ve obezite gibi pek çok sağlık sorununu önlemeye yardımcı olabilir. Yüksek lifli, az yağlı, işlenmemiş ve bitki bazlı gıdalar tüketmek önemlidir.

Stresi yönetin: 

Stresli olduğunuzda vücudunuz, kan şekeri seviyelerinin aniden yükselmesine neden olan hormonları salgılar. Duygusal yeme alışkanlıklarını tanımak ve stresle başa çıkmak için uygun yöntemler geliştirmek önemlidir.

Yeterli uyku alın: 

Kötü uyku, kan şekeri düzeylerini, insülin duyarlılığını ve kilo yönetimini olumsuz yönde etkileyebilir. Her gece düzenli bir uyku için yaklaşık 7 saat uyumanız önerilir.

Muhabir: Merve Dere