Yaz tatilinin tadını çıkardığımız şu dönemlerde deniz ya da havuza girdiğimizden dolayı vücudumuzda birçok değişiklik meydana geliyor. Bunların başında ise biri güneş yanığı diğeri ise cilt soyulmasıdır. 

Bronz bir tene ulaşmak için saatlerce yandıktan sonra vücudunuzda soyulmalar oluşabiliyor. Uzmanlar cildin pul pul dökülmesi, cilt kuruluğu ve cildin soyulması gibi durumlara sebep olan başlıca nedeni güneş yanığı olduğunu vurguluyor. 

Güneşlenerek elde edilen doğal bir bronz ten çekici olsa da çoğu zaman tehlikelidir. Genellikle insanlar güneşe aşırı derece maruz kalmanın cilt kanseri riskini arttırdığını ve bundan kaçınması gerektiğini bilse de ne yazık ki yine de göz ardı edebiliyorlar.

Bunun yanı sıra cilt döküntülerine sebep olabilecek diğer nedenler şunlar olabilir: Sert iklim koşullarına maruz kalma, bazı zararlı içerikleri bulunan  cilt bakım ürünleri kullanımı: egzama, sedef hastalığı, zayıf bir bağışıklık sistemi, dermatit ve kimyasalların veya ilaçların yan etkileri de cilt soyulmasına neden olabilir. 

9Xllx 1595234165 8969

CİLT SOYULMASI SAĞLIKLI MIDIR?

Aşırı güneşlenme cilt sağlığını da olumsuz etkiler. Cildin farklı katmanlarının etkilendiği, düzensiz yara iyileşmesi ve ciltte lekelenmelere neden olur. Bu nedenle güneş yanığından sonra cildin soyulması cildin temizlendiği, ölü derilerden arınması olarak düşünülmemelidir. Cildin soyulması güneş yanığından dolayı meydana gelir. Bunu önlemek için güneş yanığına karşı önlem alınması yeterli olacaktır.

CİLT SOYULMALARINA NE İYİ GELİR?

Hurda toplarken bulduğu telefonu karakola teslim etti! Hırsızlıkla suçlandı Hurda toplarken bulduğu telefonu karakola teslim etti! Hırsızlıkla suçlandı

D793 J 1595234231 0789

Önlem almanıza rağmen soyulma başlarsa soğuk bir duş alarak soyulmanın önüne geçebiliriz. Yaklaşık olarak 1 hafta içinde soyulmalar ortadan kalkacaktır. 1-3 hafta peeling işlemlerinden uzak durmanız gerekir. Cildinizde eğer kabuklanma meydana geldiyse elinizle müdahale etmeyin ve düzenli olarak  nemlendirici uygulayın.

  • Zeytinyağı

Zeytinyağı harika bir doğal nemlendiricidir. Kuru ve soyulan ciltler için  nemlendirici etki gösteren ve cildi besleyen yağ asitleri içerir. Cildi mantolayarak nemini hapseder. 

Zeytinyağına batırdığınız parmak uçlarıyla yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın. Cildiniz sağlığına kavuşana kadar bunu günde en az 3 kez yapın.

  • Salatalık

Soyulan cilt için salatalık da oldukça etkili bir yöntemdir. Salatalık, içeriğindeki yüksek  su içeriği sayesinde cildi  nemlendirir.

Bir salatalığı rendeleyip ezin ve yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık  suyla durulayın. Bu uygulamayı günde 2 kez yapabilirsiniz.

Editör: Nilay Çekiç