DEMET İLCE / MUHABİR

Çin, önde gelen maglev trenlerinin kirliliği, seyahat sürelerini ve maliyetleri azaltmasını bekliyor.

Çin Demiryolu, uçaklardan daha hızlı olacağı öngörülen yeni nesil yüksek hızlı trenlerin ilk başarılı performans testlerini yakın zamanda tamamladı.

Bu performans testleri sırasında Çin'in en yeni yüksek hızlı treni saatte 281 mil gibi etkileyici bir hıza ulaştı.

Şu anda kaydedilen en yüksek hız, 2007'de Fransız V150 treninin kırdığı 357 mil/saat'tir.

Türk savunma sanayisinde "uçuran" ihracat başarısı Türk savunma sanayisinde "uçuran" ihracat başarısı

2-9

Çin Demiryolları henüz bu rekoru kırmamış olsa da, ilk performans testleri şimdiye kadarki en hızlı treni geliştirme konusunda doğru yolda olduklarını kanıtladı.

Mühendisler tamamlandığında trenin 621 mil/saat hıza ulaşmasını umuyor.

Eğer başarılı olursa bu, trenlerin saatte ortalama 550 mil hızla seyahat etme eğiliminde olan ticari uçuşlardan çok daha hızlı olmasını sağlayacak.

Zaten saatte 281 mil hıza ulaşan test sürüşleri, Pekin ile Şangay arasında seyahat eden bir uçuştan daha hızlı.

Mesafeyi kapsayan iç hat uçuşları genellikle 248mph hızla seyahat eder.

Çin Demiryolları'na göre amaçları daha hızlı, daha akıllı, daha çevre dostu ve enerji açısından daha verimli trenlerin gelişimini hızlandırmak.

Çin Demiryolları'nın bu en yeni trenleri manyetik kaldırmayı kullanıyor, böylece sürtünmeyi ortadan kaldırıyor, havada etkili bir şekilde süzülüyor.

Maglev olarak da bilinen manyetik kaldırma, manyetik alanı güçlendirmek için düşük vakumlu bir boruda süper iletken mıknatıslar kullanır.

Trendeki mıknatıslar, treni havaya kaldırmak ve ileri doğru itmek için borunun kenarlarındaki metalle etkileşime girebiliyor.

Çin'de, Şanghay Havalimanı'nı şehir merkezine bağlayan ve 30 kilometrelik yolculuğu yaklaşık yedi dakika içinde mümkün kılan bir adet maglev treni hali hazırda faaliyette.

3-5

Bu büyük başarının ardından Çin Demiryolu, kentsel ve kırsal alanları birbirine bağlamak için bu teknolojiyi ülke çapında genişletmeyi planlıyor.

Bu, Çin'in 14'üncü beş yıllık planının kapsamına giriyor.

Bu trenlerin hava kirliliği emisyonlarını azaltırken aynı zamanda seyahat sürelerini ve maliyetlerini de azaltmasını bekliyorlar.

Çin, yüksek hızlı demiryolu geliştirmede lider konumda ancak diğer küresel güçler de kendi yüksek hızlı trenlerini geliştirmekte.

Siemens ve Bombardier, Hollanda ile Almanya arasında çalışan bir yüksek hızlı elektrikli tren ailesi olan ICE 3'ü geliştirmek için birlikte çalıştı.

Bu trenler genellikle saatte maksimum 320 kilometre hızla seyahat ediyor, ancak gecikmeleri önlemek için Frankfurt ile Köln arasında çalışan trenlerin saatte 200 milden daha hızlı çalışmasına izin veriliyor.

Ayrıca Avrupa'da, kıtanın ilk yüksek hızlı demiryolu olan Train a Grande Vitesse veya TGV bulunmakta.

TGV sürekli olarak en yüksek hız rekorlarını aşıyor ve 1990 yılında 320mph rekorunu kırdı.

Güney Kore'deki yüksek hızlı demiryolu ağı, yalnızca 316 saniyede 0'dan 186 mil/saat hıza çıkabilen 71 tren setine sahip.

4-4

2013 yılında bu yeni nesil trenlerden biri saatte 261 mil gibi inanılmaz bir hızla seyahat ederek önceki Kore hız rekorunu kırdı.

Henüz test edilmesine rağmen, Çin'in yakın zamanda saatte 281 mil hızla tren yolculuğu yapma başarısı, onu hâlâ dünyadaki diğer yüksek hızlı trenlerin kilometrelerce ilerisine taşıyor.

Ayrıca test aşamasında olan ve ortalama 260 mil/saat hızla gitmesi gereken CR Fuxing gibi başka projeler üzerinde de çalışıyorlar.