Gökhan Erek / Muhabir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel’in, 31 Mart Yerel Seçimleri’nden sonra yaptığı görüşmeler ve açıklamalar kamuoyu tarafından dikkatle takip ediliyor. 

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi de bugün kaleme aldığı yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel’in 31 Mart sonrası yürüttükleri siyaseti değerlendirdi. 

"YENİ BİR SİYASİ ZEMİN OLUŞTURULUYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yeni bir siyaset inşa ettiğini söyleyen Abdulkadir Selvi, “CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile birlikte yeni bir siyasi zemin oluşturuyor. Çünkü 31 Mart 2024 yerel seçimleri yeni siyasi dengeler oluşturdu.” şeklinde konuştu. 

CUMHURİYET TARİHİNİN EN UZUN SÜRELİ İKTİDARI

Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, siyasi süreçleri doğru okuyup ona göre politikalar üreten bir siyasetçi olduğunu hatırlatarak, “O nedenle 22 yıldır girdiği seçimleri kazanıyor ve Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli iktidarına imza atıyor.” ifadelerini kullandı. 

İLK KEZ İKİNCİLİĞE GERİLEDİ

Selvi, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5 yıl ülkeyi yönetme yetkisini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiğini anımsatıp, sözlerine şu satırları ekledi, “2024 yerel seçimleri ise CHP’yi birinci parti yaptı. AK Parti tarihinde ilk kez ikinciliğe geriledi.”

SİYASİ TABLONUN RUHUNA UYGUN SİYASET

31 Mart seçimleri sonrası yeni bir siyasi gerçekliğin oluştuğunu belirten Selvi, şunları kaydetti, “Erdoğan seçim gecesinde bunu gördü. Seçimden sonra oluşan siyasi tablonun ruhuna uygun olarak yeni bir siyaset geliştirdi. 2028 seçimlerine kadar Türkiye’nin önünde 4 yıllık bir süre var. Bu 4 yılda Türkiye’nin çözülmesi gereken devasa sorunları var. Bu 4 yıl kavgayla geçmez. 4 yılın yönetilmesi gerekiyor.”

MESAJI DOĞRU OKUMALI

Selvi, Özgür Özel’in de sandıktan çıkan mesajı doğru okumasının Türkiye açısından bir şans olduğunu vurgulayıp. “Gömleğin ilk düğmesi doğru iliklendi. Demirel, “Siyaset yanlışı kaldırmaz” derdi. Siyasette geçmişten ders çıkaran kazanıyor. Ama süreçleri doğru okuyamayanlar tasfiye olup gidiyor. Örneğin Meral Akşener gibi.” dedi. 

BBP'de 5 il başkanı görevden alındı BBP'de 5 il başkanı görevden alındı

ERDOĞAN ÖZEL’İN UZATTIĞI ELİ HAVADA BIRAKMADI

Özgür Özel, diyalog için elini uzattığını aktaran Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan da uzatılan eli havada bırakmadı. Böylece diyalog zemini oluştu. İki liderin görüşmesi kamuoyundan büyük destek gördü.” diye konuştu.

Muhabir: Gökhan Erek