Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Türk Talebe Birliği 62. Genel Kurulu'na katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Milli Türk Talebe Birliğimizin 62. Genel Kurulu'nun hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum. Kuruluşundan bugüne Milli Türk Talebe Birliğimizin çatısı altında görev alan, hizmet veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Bugün de aynı kutlu mücadeleyi sürdüren kardeşlerimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Genel kurulumuzda hizmet bayrağını devralacak olan kardeşlerime rabbimden başarılar diliyorum.

Bilindiği gibi Milli Türk Talebe Birliği'nin kuruluşu 1916'ya kadar gider. Cumhuriyetin ilanından sonra da çalışmalarını sürdüren birliğimiz Hatay meselesinin en hararetli günlerinde aldığı aksiyon sebebiyle 1936 yılında kapatılmıştı.

Bakan Fidan, Guterres ile görüştü Bakan Fidan, Guterres ile görüştü

Yaklaşık 10 yıl sonra yeniden faaliyete geçen Milli Türk Talebe Birliği 1965 yılına kadar ismine ve temsil ettiği misyona pek de uyuşmayan bir yönetimin elinde adeta bizar olmuştu. Daha sonra yeniden isminde ifadesini bulan milli bir çizgiye yönelen birliğimiz benzer pek çok sivil toplum kuruluş gibi 12 Eylül darbesinin enkazı altında kalmıştır.

"AYASOFYA'YI AÇMAK BİZE NASİP OLDU"

Bizde gençlik yıllarımızda bu çatı altında pekçok faaliyete katıldık. Burada tesisler müdürlüğü, kültürler müdürlüğü yaptım. Üstadımızın jübilesi ile alakalı burada bir seçim yapıldı, iki arkadaş finale kaldık, üstadımız görevi bana verdi. Jübilesini spor sergi sarayında yapıyoruz. Tribünler çöktü. Muhteşem bir katılım. Ayasofya'da su terazisinin önünde miting yapıyoruz. Üstadımız 'Ayasofo açılacak' diyerek o günden işaret fişeğini yaktı. Elhamdülillah Ayasofya'yı açmak da bize nasip oldu.

"13 BİN KADIN ÇOCUK ÖLDÜ"

Bugün birliğimizden beklentimiz, gençlerin yoğun bir kürüsel bombardıman altında kaldığı şu günlerde kuşatıcılığını göstermesidir. Geleceğimiz teminatı olan gençlerimizi güçlü bir tarihi donanımla dünyayaya hazırlayamazsak işimizi zora sokarız. Filistin'de olanları görüyoruz. Müslümanlar buna layık değil. Bakın tüm haçlı cephesi bir arada. Dün akşamki ziyaretimde de bunu gördüm. Yatıyorlar kalkıyorlar, söyledikleri şey Hamas'ta Hamas. 7 Ekim'deki çıkış bu hali tetikledi diyorlar. Kendilerine şunu söyledim, '13 bin kadın çocuk İsrail tarafından öldü. Bunu niye konuşmuyorsunuz.'

Ne olursa olsun dik duracağız. Bundan taviz veremeyiz. Bireysel kariyeri peşinde koşmaktan başka ideali olmayan kiltle bizim istikbalimizi emanet edeceğimiz gençlik olamaz.

Bize düşen görev, gençlerimize adına Türkiye Yüzyılı dediğimiz büyük Türkiye'nin inşası için gereken altyapıyı kurmak ve imkanları sağlamaktır.

Pek çok kültür ve sanat programında bir fiil yer aldık. Fakir de burada tesisler müdürlüğü yaptı, kültür müdürlüğü yaptı ve özellikle de üstadımızın jübilesi ile alakalı burada bir seçim yapıldı. Bu koltuklar o zaman yoktu. Tahta koltuklar ve iki arkadaş finale kaldık. Bir arkadaşım o kendine göre çok uzunca bir üstadın takdimine hazırladı. Ben de şöyle bir A4'ün yarısı kadar bir takdim hazırladım. Tabi üstadımızın bazı ifadeleri çok ağırdı. Diğer arkadaşıma onu yaptırmadı. Görevi fakire verdi. Jübilesini spor sergi sarayında yapıyoruz. Yani bugünkü Harbiye'de bulunan salonun yerinde spor sergi sarayı vardı. İstanbul'un en büyük spor salonu orasıydı. Trübinler çöktü muhteşem bir katılım ve üstadımızın orada başlayan o jübile serüvenini İzmir, Ankara devam ettirdik. Böyle bir süreç söz konusu.

"SALDIRININ MUTLAKA BİR MALİYETİ OLMUŞTUR"

Ne olursa olsun dik duracağız. Bundan taviz veremeyiz. Bireysel kariyeri peşinde koşmaktan başka ideali olmayan kiltle bizim istikbalimizi emanet edeceğimiz gençlik olamaz. Bize düşen görev, gençlerimize adına Türkiye Yüzyılı dediğimiz büyük Türkiye'nin inşası için gereken altyapıyı kurmak ve imkanları sağlamaktır.

Vatan topraklarındaki bin yıllık varlığımızın daha binlerce yıl devam edebilmesini ancak bu şekilde temin edebiliriz. Her kim Suriye'den, Irak'tan, Karabağ'dan, Libya'dan, Kudüs'ten bize ne diyorsa, bilerek ya da bilmeyerek büyük Türkiye yürüyüşüne çelme takıyordur. Bir bilim insanın eğitimini zeka ile karıştırmayın. Diplomanız olabilir, ama cahil olabilirsiniz. Ülkemimiz de pekçok cahil bulunuyor.

Maruz kaldığımız her saldırının mutlaka bir maliyeti olmuştur.

"İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR"

İsrail'in Gazze'de ve diğer şehirlerde uyguladığı devlet terörü bir soykırımdır. Şu anda 2 bini aşkın avukatla birlikte bu soykırımı gerekli yerlere şikayet edeceğiz. Bu bedel ödenecek. Ama parlamentomuzda bakıyoruz, bir siyasi partinin genel başkanı Netanyahu gibi konuşuyor. Bu Meclis'in çatısı altında Netanyahu gibi konuşanlar olmamalı. Dün de söyledim, İsrail bir terör devletidir. Bu terör devletinin başında olan kişi de şu an İsrail halkını isyan ettiriyor. Onun için eceli yakındır. Bu suçun mutlaka uluslararası düzeyde araştırılması şarttır.

"Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa..."

AYRINTILAR GELİYOR...