İklim değişikliği Körfez bölgesindeki yağışları şiddetlendirmiş olabilir İklim değişikliği Körfez bölgesindeki yağışları şiddetlendirmiş olabilir

DEMET İLCE / MUHABİR

Resimler, mühendislerin, ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı'nın (DARPA) okyanustaki uzun menzilli görevler için kullanmayı planladığı otonom bir su altı drone'unu bir araya getirdiğini gösteriyor.

"Manta Ray" olarak adlandırılan drone, elmas şeklindeki gövdeleri ve kanat benzeri yüzgeçleri olan aynı adı taşıyan filtreyle beslenen balıklardan esinlenerek modellendi. Havacılık ve savunma şirketi Northrop Grumman tarafından tasarlanıp üretilen prototip, insan desteğine ve bakımına ihtiyaç duymadan uzun süreli, yük taşıyan görevleri yerine getirebilen ekstra büyük bir planördür.

Drone, konuşlandırıldıktan sonra kendisini deniz tabanına sabitleyerek ve düşük güç modunda kış uykusuna yatarak enerji tasarrufu da sağlayabilir.

Northrop Grumman'ın deniz ve okyanus sistemlerinden sorumlu başkan yardımcısı Todd Leavitt, şirketin duyurusunu yeniden paylaşan bir LinkedIn gönderisinde "Manta Ray'in Annapolis tesisimizde tamamen monte edilmiş ilk fotoğraflarından birini yeniden yayınlamaktan heyecan duyuyorum" dedi.

DARPA, yük kapasitesini artırmaya ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik tekniklerin geliştirilmesi de dahil olmak üzere su altı araç tasarımını iyileştirmek amacıyla 2020 yılında Manta Ray programını başlattı. Teşkilat başlangıçta Northrop Grumman, Martin Defense Group LLC ve Metron Inc. olmak üzere üç yüklenici seçti ancak ikincisi 2021 sonlarında çekildi. O zamandan bu yana Northrop Grumman ve Martin Defense Group LLC'nin her biri, su altı için benzersiz insansız hava aracı prototipleri geliştirdi.

Şirketin web sitesinde, Northrop Grumman'ın Manta Ray prototipinin, DARPA'nın "stratejik sürpriz" yaratma vizyonunu desteklemek için birçok benzersiz özelliği entegre ettiği belirtildi. Bunlar arasında özerklik, farklı görevleri destekleyecek ekipman taşıma kapasitesi, enerji tasarrufu işlevleri ve modülerlik yer alıyor; bu da tasarımın parçalara ayrılıp yeniden birleştirilebileceği anlamına geliyor. Drone ayrıca beş standart nakliye konteynerine de sığabiliyor; bu da onun dünya çapında taşınabileceği ve konuşlandırılabileceği anlamına geliyor.

DARPA'da Manta Ray program yöneticisi Kyle Woerner, Manta Ray'in su altı askeri operasyonları için kritik bir araç haline gelebileceğini ve "bir yandan yeni bir su altı aracı sınıfını aynı anda tanıtmak ve diğer hayati denizaltı programlarına temel bileşen teknolojilerine katkıda bulunmak için kendisini benzersiz bir şekilde konumlandırdığını" söyledi. 2021 tarihli bir açıklamada söyledi.

Muhabir: Demet İlce