İSTANBUL (AA) - Dünya buz yüzme şampiyonu Deniz Kayadelen, Everest Dağı'nın 6 bin 400 metre yüksekliğinde yüzerek dünya rekoru kırdı.

Bakırköy Ataspor Kulübü sporcusu Deniz Kayadelen, birçok soğuk su şampiyonluğundan sonra 25 gün süren yolculukla eksi 20 derecede Everest'e tırmanarak 6 bin 400 metre yüksekliğe çıktı.

Borussia Dortmund - Real Madrid maçı ne zaman, hangi kanalda? Şampiyonlar Ligi Finali 2024 Borussia Dortmund - Real Madrid maçı ne zaman, hangi kanalda? Şampiyonlar Ligi Finali 2024

Rekortmen sporcu, 3 derecelik suda 5 dakika kalarak bir dünya rekoruna daha imza attı.

Türk bayrağını Everest’in tepesinde dalgalandıran Deniz Kayadelen "Bedenin bittiği yerde kalbimle mücadele ettim çünkü ben Atatürkçü bir sporcuyum. Bu etkinlikte Türkiye’yi ve Avrupa’yı temsil eden tek kişi olarak kulübüm Ataspor Kulübüne ve tüm Türkiye’ye sevgi ve selamlarımı iletiyorum." ifadelerini kullandı.

Bakırköy Ataspor Kulübü Yöneticisi Tuğba Sezen ise "Deniz kızımız denizlerden sonra dağları da aşarak Türk bayrağını dünyanın tepesinde dalgalandırdı. Onunla ne kadar gurur duysak azdır." şeklinde konuştu.

Kaynak: aa