Hazal Mihrace Göksun - Muhabir 

Dün akşam, EURO 2024'te Türkiye, Avusturya'yı 2-1 yenerek çeyrek finale yükseldi. A Milli Futbol Takımı oyuncusu Merih Demiral, attığı 2 golle adını altın harflerle yazdırdı. Maçın sona erdiği sırada Demiral'ın yaptığı bir işaret dikkat çekti. Bozkurt işareti yaparak sevincini kutlayan oyuncunun o anla ilgili fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı.

UEFA, Avusturya maçında kullandığı bozkurt işareti nedeniyle Merih Demiral ile ilgili soruşturma başlattı.  

Başlatılan soruşturma üzerine açıklama ve tepkiler bir bir gelirken, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Türkiye ve Avusturya arasındaki maçta Merih Demiral'ın gol sevincini hedef alarak UEFA'dan yaptırım istedi.

Ticaret teklifi komisyondan geçti Ticaret teklifi komisyondan geçti

UEFA ve Almanya İçişleri Bakanı Faeser'ın açıklamaları üzerine, Dışişleri Bakanlığı'ndan da tepki geldi. Soruşturmanın kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"2024 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında A Milli Futbol Takımımız ile Avusturya A Milli Futbol Takımı arasında dün (2 Temmuz) oynanan futbol maçının ardından UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez.

Diğer taraftan, Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Eylül 2023’te yayımladığı raporda, her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve “bozkurt” işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir.

Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz."

Kaynak: Haber Merkezi