Fatih Bekir Öztürk - Muhabir

Obezite, enerji alımı ve tüketimi arasındaki dengenin bozulması sonucu vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranının artması durumudur.

Uzmanından beslenme uyarısı: “Et kendi suyuyla kısık ateşte pişirilmelidir” Uzmanından beslenme uyarısı: “Et kendi suyuyla kısık ateşte pişirilmelidir”

Kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörü olabilir

Obezite, kalp üzerinde yapısal değişikliklere yol açarak tek başına kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız bir risk faktörü olmasının yanı sıra, hipertansiyon gibi diğer risk faktörlerine de neden olabilir. Obezite ve hipertansiyonun bir arada bulunması, kalbin yapısı ve fonksiyonları üzerinde daha şiddetli etkilere yol açar.

Diyet Ve Egzersizle Hipertansiyonu Yenmek Mümkün Mü1

Yağların depolandığı bölge önemli

Obezitenin yanı sıra, yağların hangi bölgede depolandığı da önemlidir. Özellikle karın bölgesinde biriken yağlar (santral obezite) hipertansiyon, diyabet, insülin direnci, yüksek kan şekeri ve bozuk lipid profili gibi kardiyovasküler risk faktörlerini artırır. Santral obezitenin önemli bir göstergesi olan bel/kalça oranı erkeklerde 1.0, kadınlarda ise 0.8'in üzerine çıkmamalıdır.

Obezite hormon sinyallerinde değişikliklere sebep olabilir

Obezite, hormon sinyallerinde, sempatik sinir sisteminin işlevlerinde ve böbreklerin yapısı ile işlevlerinde değişikliklere sebep olabilir.

Obezite ve hipertansiyon arasındaki ilişki

Obezite ve hipertansiyon arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmalarda, Beden Kitle İndeksi (BKİ) değeri 27 kg/metrekare’nin üzerinde olan aşırı kilolu bireylerin, aşırı kilolu olmayan bireylere göre üç kat daha yüksek hipertansiyon riski taşıdığı gösterilmiştir. Özellikle bel/kalça oranı, kan basıncı ile önemli bir korelasyon göstermektedir.

Diyet Ve Egzersizle Hipertansiyonu Yenmek Mümkün Mü 3

Kan basıncı kontrolü için kilo vermek önemli

  •     Kilo verme, kan basıncı kontrolü için çok önemli bir yaşam tarzı değişikliğidir.
  •     Obez bireylerde ağırlıktaki %5-10 düzeyindeki azalma, kan basıncında belirgin bir düşüş sağlamaktadır.
  •     Zayıflamanın kan basıncı üzerindeki etkisi, bir tansiyon ilacının etkisine yakındır.
  •     Ağırlık kaybının kan basıncı üzerindeki düşürücü etkisi, büyük oranda kan hacmini ve kalbin ön yükünü azaltmak gibi hemodinamik etkiler üzerinden gerçekleşmektedir.

Kilo kaybı için:

  •    Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek,
  •    Düzenli egzersiz yapmak ve
  •    Dengeli bir diyet uygulamak önemlidir.

Tüm bu adımlar, hipertansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.
 

Editör: Fatih Bekir Öztürk