Nihat Nasır - Diriliş Postası 

DSÖ Küresel Gözetim ve İzleme Sistemi (GSMS), 2022'den bu yana tüm coğrafi bölgelerde sahte semaglutid ürünlerine ilişkin raporlarda artış olduğunu belirtti. Bu, DSÖ'nün raporların doğrulanmasının ardından yayınladığı ilk resmi bildirim oldu.

"Sağlık uzmanları, düzenleyici makamlar ve kamuoyu, bu sahte ilaçlardan haberdar olmalıdır," dedi DSÖ İlaçlara ve Sağlık Ürünlerine Erişimden Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Dr. Yukiko Nakatani. "Şüpheli ilaç kullanımını durdurmak ve ilgili makamlara bildirimde bulunmak için paydaşlarımızı harekete geçmeye davet ediyoruz."

Sahtecilik ve sağlık riskleri artıyor

Sahte semaglutid ilaçları, tip 2 diyabetli bireylerin kan şekeri seviyelerini düşürmek ve kardiyovasküler riskleri azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, haftalık enjeksiyon veya günlük tablet formunda bulunabilir ve iştahı baskılayarak kilo kaybına da yardımcı olurlar. Ancak, sahte ürünler gerekli bileşenlere sahip olmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sahte ilaçlar, yönetilmeyen kan şekeri seviyeleri veya yanlış bileşenler nedeniyle beklenmeyen sağlık riskleri oluşturabilir.

DSÖ, semaglutid ilaçlarına olan talebin artmasıyla birlikte sahtecilik vakalarının da arttığını gözlemlemektedir. Yüksek maliyetler nedeniyle bu ilaçlar, DSÖ'nün diyabet tedavisinde önerdiği standart tedavilerin bir parçası değildir. Daha uygun maliyetli ve benzer etkiler gösteren alternatif tedaviler mevcuttur.

GGT neden yükselir, değeri kaç olmalı? GGT nasıl düşürülür, yolları neler? GGT neden yükselir, değeri kaç olmalı? GGT nasıl düşürülür, yolları neler?

Önleyici tedbirler ve bireysel eylem

Hastalar, sahte ilaçların zararlı etkilerinden korunmak için yalnızca lisanslı doktorların reçeteleriyle ilaç temin etmeli ve internetteki doğrulanmamış kaynaklardan ilaç satın almaktan kaçınmalıdır.

DSÖ, semaglutidler ve benzeri ilaçların obezite tedavisinde olası kullanımı için bir hızlı tavsiye kılavuzu üzerinde çalışmaktadır. Bu ilaç sınıfı, glukagon benzeri peptid-1 reseptör agonistleri (GLP-1 RAs) olarak adlandırılmaktadır ve diyabet tedavisinde kan şekerini düşürme ve kilo kaybını destekleme amacıyla kullanılmaktadır.

Sağlık uzmanları ve hastalar, sahte ilaçların oluşturabileceği riskler konusunda bilinçli olmalı ve gerekli önlemleri almalıdır. 

Editör: Nihat Nasır