Dubai, uçan taksi hizmeti verilecek ilk şehir oldu.

BM, Gazze’de kıtlığın kapıda olduğunu açıkladı BM, Gazze’de kıtlığın kapıda olduğunu açıkladı

BAE haber ajansı WAM'ın X sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapıldı.

UÇAN TAKSİLER HİZMETE GİRİYOR

Dubai'nin hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al-Maktoum, Veliaht Prens Şeyh Hamdan bin Muhammed ve Yollar ve Ulaştırma Otoritesi genel müdürü Mattar Al-Tayer, Pazar günü hava taksi hizmetinin başlatılmasına yönelik bir anlaşmanın imzalanmasına tanık oldu. Birleşik Arap Emirlikleri haber ajansına göre 2026 yılına kadar uçan taksi hizmeti başlamış olacak.

DÜNYADA UÇAN TAKSİ HİZMETİ VERECEK İLK ÜLKE

Anlaşma, Dünya Hükümetleri Zirvesi öncesinde Dubai Karayolu ve Taşımacılık Otoritesi (RTA), Genel Sivil Havacılık Otoritesi, Dubai Sivil Havacılık Otoritesi, Kaliforniya merkezli havacılık şirketi Joby Aviation ve vertiport altyapı sağlayıcısı Skyports Infrastructure tarafından imzalandı.

Anlaşmanın ardından Dubai, dünyada ticari, şehir çapında elektrikli hava taksi hizmeti ve vertiport ağını başlatan ilk şehir olacak. Girişim Dubai'nin toplu taşıma sistemine entegre olmayı amaçlıyor.

Şeyh Muhammed ve Şeyh Hamdan, 2026 yılında ticari faaliyete geçmesi planlanan Joby Aviation S4 Hava Taksisinde incelemelerde bulundu.

UÇAN TAKSİNİN ÖZELLİKLERİ

Dört yolcu taşıyacak şekilde tasarlanmış olup altı pervanesi ve dört batarya paketiyle 160 km'den fazla menzile sahiptir. Saatte 320 km'ye kadar azami hıza sahip olan hava taksi, helikopterlerden de daha sessizdir. RTA, dikey kalkış ve iniş kabiliyetinin onu kentsel ortamlar için ideal hale getirdiğini ve geleneksel istasyonların gerektirdiği geniş yatay alanlara olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını söyledi.

WAM'a göre anlaşma küresel bir ilk; bir devlet kurumu, bir uçak üreticisi ve operatörü ile bir vertiport sahibi ve operatörü arasında yasal olarak bağlayıcı bir ortaklık kuruyor.

Emirlik Ekonomi Bakanı Abdulla bin Touq Al-Marri, "Genel Sivil Havacılık Otoritesi, bu öncü projenin uygulanması için gereken ulusal düzenleyici çerçeveyi formüle etmek için ortaklarıyla işbirliği içinde çalıştı." dedi.

Al-Tayer şu yorumu yaptı: “Hava taksi girişimi, RTA'nın gelecekteki ulaşım teknolojilerini benimseme çabalarının bir parçası. Hava taksi hizmetinin ilk aşaması dört önemli noktada başlatılacak: Dubai Uluslararası Havaalanı yakınında, Şehir Merkezi bölgesi, Dubai Marina ve Palm Jumeirah."

ULAŞIM SÜRELERİ KISALACAK

Dubai Uluslararası Havaalanı arası ile Palm Jumeirah arası 45 dakika olan yolculuk süresi uçan taksiyle 10 dakikaya inecek.

Kaynak: HABER MERKEZİ