Erkan'ın istifası ve yerine Fatih Karahan'un atanması dünya basınında geniş yer aldı.

Ortodoks Ekonomi Politikasına Geçiş Devam Edecek

Altın son 1 ayın en yüksek seviyesinde Altın son 1 ayın en yüksek seviyesinde

Bloomberg, Karahan'un geçmişte New York Fed ve Amazon'da baş ekonomist olarak çalışmış olmasının altını çizerek, Erkan'ın öncülük ettiği yatırımcı dostu ortodoks ekonomi politikalarına geçişin devam edeceğini öne sürdü.

Yeni Atama Korkuları Yatıştıracak

·        Financial Times, Karahan'ın bankayı yönetmek için güvenilir bir seçim olduğunu ve kariyerinin başlarında New York Fed'de yaklaşık 10 yıl boyunca çalıştığını belirtti. FT, Erkan hakkında ise "Haziran ayında başlayan ve yabancı yatırımcıları yavaş yavaş Türkiye piyasalarına geri çekmeye başlayan daha geleneksel ekonomi politikalarına doğru büyük bir değişimin ana mimarlarından biriydi" ifadelerini kullandı.

Ekonomistler Ne Dedi?

·        FT ayrıca "Karahan'ın Temmuz 2023'te başkan yardımcısı olarak atanmasının ardından Merkez Bankası başkanlığına getirilmesi, geçmişte olduğu gibi ekonomi politikasında ani rota değişikliği yönündeki korkuları yatıştırmaya yardımcı olacaktır" yorumunu yaptı.

Parasal Sıkılaştırma Politikasına Dair Soru İşareti

·        Reuters, Erkan'ın istifasını "itibar suikastı" ve ailesini koruma ihtiyacına bağlamasına dikkat çekerek, savunduğu agresif parasal sıkılaştırma politikasına dair soru işaretlerini gündeme getirdi.

Erdoğan Röportajı Kızdırdı mı?

·        Forbes, Erkan'ın Ahmet Hakan'a verdiği röportajda yüksek enflasyon nedeniyle İstanbul'da kiraların ödenememesi nedeniyle ailesinin yanına taşındığını söylemesinin Erdoğan'ı kızdırdığını öne sürdü.

Büyük Dünya Ekonomisinde Türbülans

·        The Wall Street Journal (WSJ), Erkan'ın istifasını "son yıllarda bir dizi ekonomik kriz yaşayan büyük bir dünya ekonomisindeki son türbülans" olarak nitelendirdi.

Muhabir: Pınar KARAHAN