1. Avusturya'daki bir tuz madeninde çocuk ayakkabı

Arkeologlar Avusturya'da bir kaya tuzu madenini araştırırken şaşırtıcı bir bulguyla karşılaştılar: bir çocuk ayakkabısı. 2.200 yıllık olmasına rağmen deri ayakkabı "olağanüstü" durumdaydı ve hatta keten bağcıkları bile sağlamdı.

Araştırmacılar, ayakkabıların mükemmel şekilde korunmasını madenin optimum kurak koşullarına bağladılar. Arkeologlar, tek ayakkabının iki bin yıldan fazla bir süre önce çocukların madenlerde çalıştığına dair kanıt sunduğunu söyledi.

2. İspanya'daki bir kuyuda süslü Roma sandaleti

Arkeologlar, İspanya'da bir kuyunun dibinde bulunan ve çamura bulanmış 2000 yıllık Roma sandaletini çıkarmak için bir makara sistemi geliştirdiler.

Ayakkabıyı temizledikten sonra araştırmacılar, deri sandaletin özenle "çok sayıda daire, halka, oval ve diğer motiflerle süslendiğini" keşfettiler. Ekip, kuyuyu temizlerken ayakkabının muhtemelen kullanan kişiden düştüğünü tahmin etti.

3. İspanyol yarasa mağarasında çim sandaletler

2023 yılında arkeologlar, araştırmacıların Güney Avrupa'da bulunan bilinen en eski ayakkabılar olduğunu düşündüğü 6.200 yıllık bir çift çim dokuma sandaleti ortaya çıkardılar.

Antik ayakkabılar, güney İspanya'daki bir yarasa mağarasında, avcı-toplayıcılar tarafından kullanılan 9.500 yıllık dokuma sepetler, tahta bir tokmak ve insan iskeleti kalıntıları da dahil olmak üzere diğer şaşırtıcı buluntularla birlikte keşfedildi.

4. Norveç'te Tunç Çağı çizmesi

Norveç'te şimdiye kadar bulunan en eski ayakkabı ödülü, arkeologların dağın eriyen bir buz tabakasından çıkardığı 3000 yıllık bu bota veriliyor.

Buzul koşulları sayesinde tek deri ayakkabı kusursuz bir şekilde korunmuş. Araştırmacılar, küçük boyutuna dayanarak bunun bir kadına veya bir çocuğa ait olduğunu düşünüyor. 2007 yılındaki keşif gezisinden elde edilen diğer buluntular arasında, buranın o zamanlar popüler bir avlanma alanı olabileceğine dair ipuçları sunan birkaç ok ve tahta bir kürek yer alıyor.

5. Norveç'te Demir Çağı kayakları

2014 yılında buzul arkeologları Norveç'te buzla kaplı bir dağın tepesinde tek başına bir ahşap kayak keşfettiler. Ekip 2021'de bölgeye geri döndü ve Demir Çağı yetiminin kayıp eşini ortaya çıkardı.

Her iki kayak da buzlu mezarları sayesinde mükemmel durumdaydı ve hatta Demir Çağı kayakçısının ayaklarının 1000 yıldan daha uzun bir süre önce sağlam bir şekilde yerinde kalmasına yardımcı olan orijinal huş ağacı bağlarını bile içeriyordu.

Martin Scorsese’nin en iyi 5 filmi! Martin Scorsese’nin en iyi 5 filmi!

6. Bir Mısır tapınağının içinde ayakkabı dolu kavanoz

Arkeologlar Luksor'daki bir Mısır tapınağında kavanozun içine sıkıştırılmış eski ayakkabılardan oluşan bir koleksiyon buldular.

Araştırmacılar, katlanmış daha büyük bir ayakkabının içine bağlanan iki takım çocuk ayakkabısı ve bir çift yetişkin ayakkabısı da dahil olmak üzere toplamda yedi ayakkabı saydılar. Ayakkabılarda düzensiz aşınma görülüyordu, bu da kullanıcının topallayarak yürüdüğünü gösteriyordu. Ayakkabılarda yapılan çok sayıda onarıma dayanarak araştırmacılar, 2000 yıldan daha eski eklektik koleksiyonun "çok değerli ürünler" içerdiği ve günümüzde yaygın olan tek kullanımlık hızlı modadan uzak olduğu sonucuna vardı.

7. Norveç'te Deri Demir Çağı sandaleti

Bir yürüyüşçü, Norveç'te bir dağ yürüyüşü sırasında bir deri sandalet keşfetti. Arkeologlar bu bulguyla ilgili yetkilileri uyardıktan sonra buzlu dağın tepesinden ayakkabının yanı sıra çeşitli kumaşlar ve donmuş at gübresi parçaları da dahil olmak üzere diğer birçok eşyayı aldılar.

Radyokarbon tarihlemesi, ayakkabının MS 300 civarına ait olduğu sonucuna vardı. Bu eserler birlikte, bölgenin Norveç'in iç kesimlerinden kıyıya seyahat eden insanlar için muhtemelen popüler bir rota olduğunu gösteriyor.

8. Britanya'daki bir Roma askeri üssünde bulunan çocuk ayakkabıları

Roma İmparatorluğu'nda sosyal statü kültürün önemli bir unsuruydu ve insanların kıyafet seçimi, zenginliklerini göstermenin bir yoluydu.

Bu, bir bebek için tasarlanmış bir çift minicik ayakkabıda görülebilir; araştırmacıların, kuzey İngiltere'de birinci yüzyıldan beşinci yüzyıla kadar faaliyet gösteren eski bir Roma askeri üssü olan Vindolanda'da keşfettiği erkek ayakkabılarından esinlenerek modellendiler. Araştırmacılar, yıllar içinde bölgede çocukların modaya uygun ayakkabılarının yanı sıra 4.000'den fazla ayakkabı da buldu.

9. Mısır'da yünlü çoraplar

Arkeologlar bu rahat görünümlü, parmakları yırtık yünlü çorapları 19. yüzyılda Mısır'da keşfettiler.

Üç katlı yünden yapılmış olan bu kumaşlar, Victoria'ya göre tek, düz bir iğne ve iplik kullanıldığı için örgüden çok dikişe benzeyen "nålbindning" adı verilen bir teknik kullanılarak dördüncü veya beşinci yüzyıllarda yaratılmıştır. Albert Müzesi, bunların barındırıldığı yerdir.

10. Bir Çin mezarının içinde keçi derisi ayakkabılar

1.400 yıllık bir çift keçi derisi ayakkabı, arkeologların ayakkabıları onarmasının ardından orijinal ihtişamına kavuşturuldu.

Eşyalar, İpek Yolu üzerindeki birçok duraktan biri olan Çin'in Astana Mezarları'nda bulundu. Araştırmacıların yüzyıllar boyunca ayakkabılarda biriken kir ve küfü temizlemesi 20 gün sürdü, ancak bu çabaya değdi. Ayakkabılar temizlendikten sonra ekip, ayakkabıyı üreten kişinin bunları birbirine dikmek için hayvan sinirlerini (tendonları) kullandığını keşfetti.

Muhabir: Demet İlce