Pınar Karahan/ Özel

Ocak ayındaki farklar ve Şubat ayındaki ek zam ödemeleri sonrası emeklilerin maaşlarında yaşanan karmaşa düzeltildi. Fazla yatırılan paralar sistemden geri çekildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılının emeklilerin yılı olacağını ilan ettikten sonra, en düşük emekli maaşını 7.500 liradan 10 bin liraya çıkardı. Emeklilere zam oranını da yüzde 37,56’dan yüzde 49,25’e yükseltildi.

Ek zam ödemeleri 6-7 Şubat yatırılmıştı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca emekliyi sevindiren bir haberi sosyal medya hesabından duyurmuştu. Ocak 2024'te yürürlüğe giren %49,25'lik zammın aylık fark ödemeleri SSK emeklileri için, 6 Şubat 2024 Pazartesi günü ve Bağ-Kur emeklileri için ise; 7 Şubat 2024 Salı günü hesaplarına yatırıldı.

Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı

Şubat ayında ek zam ödemeleri ve zam farkları yatan emeklilerin, Şubat ayı sonunda e-devlet sisteminde maaşlarında tekrar farklar görünmeye başlandı.

En düşük emekli maaşı olan 10.000 lira alacak emekliler sistemde 12.500 lira görmüşken, bugün sisteme baktıklarında maaşlarının tekrar 10.000 liraya düştüğünü fark ettiler.

Milyonlarca emeklinin bu sistemdeki hatadan etkilendiği gözlemleniyor. 

Yapılan hatanın sistemden düzeltilmesi sonrası SGK’dan herhangi bir açıklama gelmedi.

Emekliler, e-devlet sistemi üzerinden maaş bordrolarını kontrol ederek fazla yatırılan paranın geri çekilip çekilmediğini görebilirler.

SGK'nın resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden de güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Muhabir: Pınar KARAHAN