Berfin Bitirim-Muhabir

31 Mart yerel seçimleri için zaman daralırken, İstanbul’da hangi partinin hangi ismi büyükşehir belediye başkan adayı olarak açıklayacağı merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle DEM Parti’nin CHP ile ittifak yapıp yapmayacağına yönelik soru işaretleri devam ederken, eski HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İstanbul’da aday olacağı iddiaları gündemi sarstı. Bu konunun ardından terör örgütü bölücü PKK’nın sözde yöneticilerinden biri olan Mustafa Karasu ittifak açıklamasında bulundu.

HEM DEM PARTİ HEM BAŞAK DEMİRTAŞ AÇIKLAMA YAPTI

7 Şubat Çarşamba günü DEM Parti ve Başak Demirtaş açıklama yaparak ortak görüş birliğine varıldığını ve Başak Demirtaş’ın İBB Başkan adaylığından çekildiğini kamuoyuna duyurdu.

Demirtaş’ın açıklamasında "Gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da Partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız. Tüm halkımız ve partililerimiz bilmeli ki bütün kararlar Partimizle tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

Bu açıklamadan bir gün önce terörist Mustafa Karasu’nun ittifak istediğini belirten bir açıklama yapması dikkatlerden kaçmadı.

KANDİL İTTİFAK İSTİYOR

Terör örgütü PKK'nın sözde sorumlularından biri olan Mustafa Karasu 31 Mart yerel seçimlerinde ittifak yapılmasından yana olduğunu ifade etti.

Mustafa Karasu’nun açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Türkiye demokrasi güçleriyle birlikte olmak, onlarla birlikte hareket etmek çok çok önemli. Kürt sorununun çözümünün buradan geçtiği bilinmeli. 50 yıldır büyük bedel ödeniyor. Bu bakımdan tabii ki hem Türkiye'deki demokrasi güçlerini hem Kürdistan'daki demokrasi güçlerini ortaklaşarak, ittifaklarını güçlendirerek, var olan ittifaklara sahiplenerek, var olana, ittifaklara değer vererek bu mücadele yürütmek gerekiyor.

Bazı çevreler ittifakları tıkayabilir, ittifaklar şöyle böyle diyebilirler. Kürt halkı bunlara kulak vermemeli. İttifakları tukaka eden, ittifakları kötüleyen anlayışlar Kürt dostu değildir. Kürtlerin iyiliğin isteyenler değildir.

Türkiye'nin demokratikleşmesini isteyenler değildir. Onlar Kürtler yalnız kalsın diyenlerdir. Demokrat olmayan, demokrasiden yana olmayan, demokratik anlayış olmayan, halkların kardeşliğini düşünmeyen milliyetçi yaklaşımlardan Kürt'e hiçbir zaman fayda gelmemiştir, gelmez.

Bu bakımdan Kürtler, demokratik siyasette, bu seçim sürecinde esas yaklaşımını demokrasinin gelişmesi ve demokratikleşme doğrultusunda geliştirmeli ve tutumlarını koymalı”

DEM PARTİ İSTANBUL’DAN ADAY ÇIKARACAK MI?

Başak Demirtaş’ın adaylıktan çekilmesinin akabinde, DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı araştırılmaya başlandı. DEM Parti yapmış olduğu açıklama ile Türkiye’nin her şehrinde kendi adaylarını çıkaracaklarını ifade ederken, ilerleyen günlerde adayların açıklanacağı belirtildi.

DEM Parti’den yapılan açıklama şöyle:

“Partimiz, yerel seçim çalışmaları kapsamında kent uzlaşısının sağlanamadığı Türkiye’nin her yerinde kendi adaylarıyla halkın huzuruna çıkma kararı almış ve bunu kamuoyuyla paylaşmıştır.

MHP'de büyük hazırlık! Gözler 17 Mart'ta MHP'de büyük hazırlık! Gözler 17 Mart'ta

Tüm seçim bölgeleri arasında doğal olarak en fazla tartışılan yer İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Bu çerçevede partimiz de İstanbul’u özel olarak ele almış ve yetkili kurullarımızda kapsamlı tartışmalar yürütülmüştür.
İstanbul için aday adayı olarak ismi geçen tüm kıymetli arkadaşlarımızın varlığı ve irade beyanı partimize, tabanımıza güç ve moral vermiştir. Bu isimler arasında kamuoyunda en çok yol arkadaşımız Sevgili Başak Demirtaş’ın ismi öne çıkmıştır. Yoldaşımız Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı konusunda partimize verdiği destek hiç kuşkusuz bize büyük bir güç katmıştır.

ADAY OLMAMASI GÖRÜŞÜNE VARILMIŞTIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı için yaptığı irade beyanıyla partimizin seçim politikalarını destekleyerek bizleri daha da güçlendiren Başak Hanım’la sürecin başından itibaren istişare halindeyiz. Yetkili kurullarımız gelinen aşamada tüm seçenekleri masaya yatırarak gelişmeleri değerlendirmiş ve Başak Hanım’la bir araya gelerek tam bir uyum ve koordinasyon halinde ortaklaşarak aday olmaması görüşüne varılmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday isimlerimiz ise önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.
Sevgili Başak Demirtaş’a katkılarından ötürü olanca güvenimizle teşekkür ediyor, sürecin bundan sonraki kısmında da destek sunmaya devam edeceğini biliyoruz.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığı konusunda partimizin resmi açıklamaları dışında cereyan eden hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini ve hiçbir spekülasyona zemin sunulmamasını özellikle rica ediyoruz."

Editör: Berfin Bitirim