Tuğçe HUY- Muhabir 

Sosyal medya ve televizyonlarda pek çok kişinin ağzından 8 saat uyumanın en ideal uyku olduğu yönünde açıklamalar yapılırken, kimimiz 5-6 saat, kimimiz ise 9-10 saat bile uykunun yetmediği yönünde imalarla karşılaşırız. 

Peki bütün bunları bir kenara bırakacak olursak gerçekten günde 8 saatlik uykuya ihtiyacımız var mı? İşte detaylar... 

En Bilindik Uyku Miti Herkesin 8 Saatlik Uykuya Gerçekten Ihtiyacı Var Mı 2

UYKU İHTİYACI YAŞA GÖRE DEĞİŞEBİLİYOR 

Pek çok uzmana göre bir gecede ne kadar uyku gerektiği yaşa göre değişiyor.

Uzmanlar, 65 yaş üstü yetişkinler için 7-8 saat, 18-64 yaş arası yetişkinler için 7-9 saat, 14-17 yaş arası gençler için 8-10 saat, 3-5 yaş arası çocuklar için ise 10-13 saat uyku öneriyorlar. Tabii ki yaş küçüldükçe uyku ihtiyacı da artıyor.

Ama hepimiz farklıyız, öyle değil mi? Genetik yapı bile bu konuda belirleyici olabiliyor. Kimi 6 saat uykuya yetinebiliyor, kimi için ise 8 saat bile yetersiz olabiliyor.

En Bilindik Uyku Miti Herkesin 8 Saatlik Uykuya Gerçekten Ihtiyacı Var Mı

Filizlenmiş soğan: Yenir mi, yenmez mi? Filizlenmiş soğan: Yenir mi, yenmez mi?

NASIL KALİTELİ BİR UYKU ÇEKERİZ? 

Eşinizle aynı yatakta uyursanız, farkı fark edersiniz. Siz 5 saat uyurken ayakta durabilirsiniz, ama o bitkin hissedebilir kendini. Hatta o daha yatağa uzandığı anda uykuya dalabilir.

Bir de uyku kalitesi var ki, işte o da önemli. Eğer uyku kaliteniz kötüyse, ne kadar uyursanız uyuyun yine de yorgun hissedebilirsiniz. Ama kaliteli bir uyku çektiyseniz, az uyusanız bile daha dinç olabilirsiniz.

Uykunun kalitesini nasıl anlarsınız peki? Çeşitli ipuçları var tabii. Mesela, uykuya dalma süreniz, gece boyunca kaç kere uyandığınız ve sabahları ne kadar dinlenmiş hissettiğiniz önemli. Yani, sadece yeterince uyumak değil, aynı zamanda iyi uyumak da önemli.

En Bilindik Uyku Miti Herkesin 8 Saatlik Uykuya Gerçekten Ihtiyacı Var Mı 23


 

Editör: Tuğçe Huy