Pınar KARAHAN - Muhabir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail Başbakanı Netanyahu’ya seslenerek, "Sende atom bombası var mı, yok mu?" diye sormuştu.

Erdoğan, konuşmasında, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını eleştirerek, "Bu saldırılar uluslararası hukuku ihlal ediyor. İsrail'in, Filistin'i tamamen yok etme planı var. Bu planı durdurmak için herkes üzerine düşeni yapmalı." ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın bu çağrısı, İsrail'in nükleer silah programını yeniden gündeme getirdi. İsrail, nükleer silah programını resmi olarak kabul etmese de, uluslararası toplum tarafından nükleer silaha sahip olduğu kabul ediliyor.

Dünyada nükleer silah sayısı artıyor

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından yayımlanan 2023 yılı nükleer silahlar raporuna göre, dünyadaki nükleer silah sayısı 2022 yılına göre artarak 14.995'e ulaştı. Raporuna göre, İsrail'in nükleer silah stoku 80 civarında.

Rapora göre, İsrail'in nükleer silahları, çeşitli nükleer başlıklara sahip balistik füzelerde, denizaltılarda ve uçakta konuşlandırılmış durumda.

İklim Şeffaflığı Raporu: ABD petrol ve gaza en bağımlı G20 ülkesi İklim Şeffaflığı Raporu: ABD petrol ve gaza en bağımlı G20 ülkesi

Rapora göre, Rusya ve ABD, nükleer silah stoklarını azaltmaya devam etmesine rağmen, dünyadaki nükleer silahların %90'ından fazlasına sahip. Rusya'nın nükleer silah stoku 7.000, ABD'nin ise 6.800 olarak tahmin ediliyor.

Fransa, Çin, İngiltere, Pakistan, Hindistan, İsrail ve Kuzey Kore de nükleer silaha sahip ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkelerin nükleer silah stokları sırasıyla 300, 270, 215, 140, 130, 80 ve 60 olarak tahmin ediliyor.

Raporda, nükleer silahların yayılma riskinin arttığına dikkat çekiliyor. Raporda, "Nükleer silahların yayılma riski artıyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi, nükleer silahların kullanımına ilişkin riskleri de artırdı." ifadeleri kullanılıyor.

Nükleer silahların azaltılması çağrısı

SIPRI, nükleer silahların azaltılması çağrısında bulundu. Raporda, "Nükleer silahlar, insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden biri olmaya devam ediyor. Nükleer silahların azaltılması için küresel bir çabaya ihtiyaç var." ifadeleri kullanılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e yönelik çağrısı, nükleer silahların yayılma riskinin arttığına dikkat çekiyor. Nükleer silahların azaltılması için küresel bir çabaya ihtiyaç olduğu açıktır.