Partiler, 31 Mart 2024’de gerçekleşecek olan yerel seçimleri için belediye başkan adaylarını açıklamaya devam ediyor. Cumhur İttifakı İstanbul adayı Murat Kurum olurken, Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı ise Ekrem İmamoğlu oldu. Bu partilerin İstanbul ilçe belediye başkan adayları tek tek belli oldu. Bazı partiler ise henüz adaylarını açıklamadı. Peki, Fatih belediye başkan adayları kimler? Fatih belediye başkan adayları nereli, kaç yaşında? İşte detaylar…    

AK PARTİ FATİH BELEDİYE BAŞKANI ADAYI MEHMET ERGÜN TURAN KİMDİR? 

Suadiye Mahallesi muhtarı seçilen sanatçı: Hiçbir şekilde gocunmuyorum Suadiye Mahallesi muhtarı seçilen sanatçı: Hiçbir şekilde gocunmuyorum

Mehmet Ergün Turan, 1967 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Trabzon kökenlidir. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra uzun yıllar dış ticaret ve inşaat sektöründe ticari faaliyetlerde bulundu. Mühendislik ve uygulama süreçlerini yönettiği birçok projede görev aldı.

1999-2005 yılları arasında Güngören Belediyesi Teknik Başkan Yardımcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi İmar Komisyonu Üyeliği ve Başkanlığı ile İBB Encümen Üyeliği gibi önemli görevlerde bulundu. 2007-2009 döneminde İBB Meclisi 2. Başkan Vekilliği, 2009-2014 döneminde İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekilliği gibi sorumlulukları üstlendi.

18 Nisan 2014 tarihinde T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığına atanarak bu görevde şehir planlama, yapı ve kent kültürü, geleneksel/yöresel mimari, Türk evi, Anadolu yerleşim kültürü gibi konularda çalışmalarda bulundu. Turan, sürdürülebilir şehir ve insan odaklı yapılaşma anlayışını benimseyerek Türkiye genelinde 200 binden fazla nitelikli konutun inşasına liderlik etti. Ayrıca, İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerde hayata geçirilen Millet Bahçeleri projesinin geliştirilmesinde etkin rol oynadı.

Turan, kamu ve yerel yönetimdeki deneyimlerini kullanarak, 30 Kasım 2018 tarihinde TOKİ Başkanlığı görevinden ayrıldı. Ardından 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti'den Fatih Belediye Başkanı olarak seçildi. Başkanlık döneminde sürdürülebilir şehircilik anlayışı doğrultusunda, geçmişin değerlerine sahip çıkarak ve geleceğin Fatih'ini inşa etmeyi hedefleyen bir dizi proje hayata geçirdi. Ayrıca, Kapalıçarşı ve Yedikule Hisarı gibi sembol yapıların kapsamlı restorasyon çalışmalarını yönetti. Tarihi mirasın korunmasına ve yaşatılmasına özel bir önem verdi.

Evli ve dört çocuk babası olan Mehmet Ergün Turan, kariyeri boyunca şehircilik, mimarlık ve kültür mirası alanlarında önemli katkılarda bulunmuştur.

 CHP FATİH BELEDİYE BAŞKANI ADAYI MAHİR POLAT KİMDİR? 

  

 Mahir Polat, 1976 yılında Erzincan'da doğmuş bir sanat ve mimarlık tarihçisi, bürokrat, ve siyasetçidir. 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi'nin Fatih Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Eğitimi: 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun olan Mahir Polat, ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Yüksek Lisans Programı'na katılmış ve 2008 yılında YTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Tasarım Anabilim Dalı'nda kültür yönetimi alanında lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde başladığı doktora eğitimini 2023 yılında tamamlamıştır.

Kariyeri: Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde vakıf uzmanı olarak göreve başlayan Polat, bu süreçte Anadolu ve İstanbul'da birçok Osmanlı Dönemi tarihi eserinin restorasyonunda ve müze kurulum çalışmalarında bulunmuştur. 2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göreve gelmesiyle birlikte İBB Kültür Varlıkları Dairesi Başkanı olarak atanmış, ardından 2020 yılında İBB Genel Sekreter Yardımcılığı'na getirilmiştir.

Siyasi Kariyeri: Mahir Polat, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi'nin Fatih Belediye Başkan Adayı olmuştur.

Üyelikleri: Tarih Vakfı Mütevelli Heyeti, Europa Nostra Türkiye, Vakıf Uzmanları Derneği ve SODEV üyesidir.

Özel Hayatı: Mahir Polat, müzik öğretmeni olan eşi Binnur Polat ile evlidir ve bir çocuk babasıdır.

MHP

MHP, AK Parti ile ittifak içinde. MHP  İstanbul'un Fatih ilçesinde aday çıkarmadı ve AK Parti'nin adayı Ergün Turan’ı destekliyor.

İYİ PARTİ

İyi Parti henüz konuya ilişkin resmi bir açıklamada bulunulmadı. Konuya ilişkin gelişmeleri  dirilispostası.com'dan takip edebilirsiniz.

DEM PARTİ

Dem Parti hem büyükşehirde hem de Fatih adayı konusunda henüz konuya ilişkin resmi bir açıklamada bulunulmadı. Konuya ilişkin gelişmeleri  dirilispostası.com'dan takip edebilirsiniz.

Not: Diğer partilerin Fatih adayları da açıklandığı zaman haberimizde bulabilirsiniz.

Muhabir: Merve Dere