Nihat Nasır - Muhabir 

Yeni Ghost in the Shell animesi 2026 yılında izleyicilerle buluşacak. Science Saru ve Production I.G işbirliğiyle geliştirilen yapımın ilk tanıtım videosu paylaşıldı.

Masamune Shirow’un 1989 yılında yayımlanmaya başlayan Ghost in the Shell adlı manga serisi, siberpunk türünün Japon çizgi romanlarında çığır açan bir etki yaratmıştı.

Production I.G stüdyosu, bu mangadan ilham alarak birçok televizyon ve sinema uyarlaması gerçekleştirdi. Adaptasyonlar arasında en dikkat çekeni 1995 yapımı film, 2004’teki devam filmi Innocence ve 2002’de yayınlanan Stand Alone Complex anime dizileri oldu.

Ghost İn The Shell'

Yeni Ghost İn The Shell dizisi

2017’de Scarlett Johansson’un başrolünde olduğu bir live-action filmi de bulunan seri, son olarak 2020’de SAC 2045 alt başlığıyla Netflix’te de yer almıştı. Aradan geçen 4 yılın ardından yeni Ghost in the Shell animesi için çalışmaların başladığı duyuruldu.

Netflix yapımı Scott Pilgrim Takes Off’un ardındaki Science SARU ile Ghost in the Shell’in kendi stüdyosu Production I.G, ikonik çizgi diziyi geri getirmek için ortak bir çalışma içinde.

Şu an için The Ghost in the Shell olarak adlandırılan anime, 2020’deki SAC_2045’ten bu yana aynı evreni paylaşan ilk yapım olacak.

Ghost İn The Shell' 4

Erozyonla gelen toprak Tripolis Antik Kenti'ni korumuş Erozyonla gelen toprak Tripolis Antik Kenti'ni korumuş

Yeni anime hakkında kısa bir tanıtım videosu yayımlandı ancak yapıma dair diğer detaylar henüz paylaşılmadı.

Manga ve anime genellikle Kamu Güvenliği Bölüm 9 adlı suç ve terörle mücadele biriminin etrafında dönüyor. Ana karakter ise siborg saha komutanı Motoko Kusanagi. 21. yüzyılın ortalarında geçen yapıt, siber terörle mücadele temasını işliyor. Seri, bugüne kadar The Matrix, Avatar ve Cyberpunk 2077 gibi birçok popüler yapımın ilham kaynağı oldu.

Uzun süredir sessizliğe bürünen ünlü siberpunk markası, SARU ve Production I.G işbirliğiyle geri dönüş hazırlığında. Yapımın yayın tarihi için belirlenen tarih ise 2026 olarak işaret ediliyor.

Editör: Nihat Nasır