Türk havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, 750 bin uçuş saatini tamamlayarak milli gururumuz oldu. Bu görev süresiyle birlikte Bayraktar TB2 SİHA gökyüzünde milyon saate yaklaşarak en uzun süre görev yapan ilk milli hava aracı olarak kendini kanıtladı.

İLK KEZ 2014 YILINDA UÇTU

Türkiye’nin milli SİHA sistemlerini üreterek tüm dünyaya adını duyuran Baykar tarafından geliştirilen ve görevde bulunduğu süre boyunca kendi sınıfında dünyanın en iyisi olarak en yakın rakibini sollayan milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterindeki yerini aldı.

Bakanlıktan bakım evindeki şiddetle ilgili açıklama! İşlerine son verildi Bakanlıktan bakım evindeki şiddetle ilgili açıklama! İşlerine son verildi

2015’te silahlandırılan insansız hava aracı şu anda TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, uçmaya başladığı günden beri yurt içinde ve sınır ötesinde terörle mücadelede kahraman askerlerimizin yanında yer alıyor.

UKRAYNA’DA DA UÇTU

Bayraktar TB2 SİHA’lar, Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaşın arından Ukrayna Ordusu tarafından savunma amacıyla kullanılmaya başladı. Bayraktar TB2’leri satın alarak Ukrayna Ordusu’na bağışlamak için Litvanya, Ukrayna, Polonya, Letonya, Norveç, İspanya ve Kanada’da halk çeşitli kampanyalar düzenledi.

Baykar, Bayraktar TB2 SİHA satın almak amacıyla toplanan yardımı Ukrayna halkı için bağışlayarak ücret kabul etmedi.

YERLİ VE MİLLİ GURURUMUZ OLDU

Türk mühendislerinden oluşan ekibi ile dikkat çeken Baykar, kritik aksamı, tasarım ve yazılımları Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, dünyada rekor sayılacak düzeyde %93'lük bir yerli sanayi katılımıyla yerli olarak üretiliyor.

REKORLARIN SAHİBİ

Bayraktar TB2 SİHA, 16 Temmuz 2019 tarihinde Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda yüksek sıcaklık ve kum fırtınası gibi zorlu coğrafi ve iklim şartlarında tam 27 saat 3 dakika kesintisiz uçarak dünya rekorunu kırmayı başardı.

Bu uçuş süresiyle birlikte Türk havacılık tarihinde taktik sınıfta 27 saat 3 dakika havada kalarak en uzun havada kalış süresi ve 27 bin 30 feet yükseklikle Türkiye irtifa rekorunu kıran milli SİHA, 750 bin saatlik uçuşla birlikte Türk havacılık tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

TERÖRİSTLERİN KORKULU RÜYASI OLDU

Bayraktar TB2, TSK tarafından sınır içi ve ötesinde yapılan Hendek, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatında aktif olarak göreve devam etti. SİHA’lar olduğunu belirtti. Bayraktar TB2 SİHA sistemleri özellikle Afrin’de düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında gerçekleştirilen tüm uçuşlarının yüzde 90’ından fazlasını yapan SİHA 5 bin 300 saat uçuşla adeta harekâtın yıldızı oldu.

DEPREMLERDE AKTİF OLARAK UÇTU

Bayraktar TB2 İHA’lar depremlerde de görev aldı. 24 Ocak 2020’de meydana gelen Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden kısa süre sonra olay yerine giden SİHA 25. dakikadan itibaren Ankara ve deprem olan illerin kriz komuta merkezlerine anlık görüntü sağlamada kullanıldı.

6 Şubat’ta meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremlerinin akabinde 2417 saat 6 dakika uçuş gerçekleştirerek vatandaşlarımıza yardım ulaşmasına vesile oldu.

Bu depremde toplamda 8'i Baykar Hızlı Haritalama Podu entegreli 42 Bayraktar TB2 görev aldı.

Bayraktar TB2 bunun haricinde Ege ve Akdeniz’de devam eden düzensiz göç hareketlerini önceden fark ederek birçok düzensiz göçmenin yaşamını kurtarmada da etkili oluyor.

Editör: Berfin Bitirim