Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı uyararak, gölgede durmanın bile yeterli olmadığını vurguluyor. Çünkü güneş ışınları deniz, kum ve çimlerden yansıyor. 

Genç çiftin acı sonu! Genç çiftin acı sonu!

Güneş koruması için en etkili yol ise güneş koruyucu kremler kullanmak. Kutlubay, kimyasal içerikli güneş kremlerinin deniz canlılarını tehdit ettiğini belirtiyor ve doğal organik mineral çinko ve Anadolu propolisi içeren güneş kremlerinin önemini vurguluyor.

BEE’O Apicare Kurucusu Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise, propolisin doğal bir güneş koruyucu ajan olarak faydalarını vurguluyor. 2022'de yapılan bir çalışmada propolisin yüksek SPF değeri gösterdiği ve antioksidan aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiş. Ayrıca propolisin leke karşıtı etkisinin de olduğu belirlenmiş.

Doğal bileşenlerle zenginleştirilmiş güneş koruyucu ürünler, hem cilt hem de çevre için güvenli bir seçenek sunuyor. Güneş kremi seçerken geniş spektrumlu UVA ve UVB koruması, yüksek SPF değeri, doğal içerikler, mineral filtre, deniz yaşamına zarar vermeyen formül, suya dayanıklılık, beyaz kalıntı bırakmama gibi özelliklere dikkat etmek** gerekiyor.

Propolis gibi doğal bileşenlerle zenginleştirilmiş güneş kremleri, bu yaz güneşin zararlı etkilerinden korunmanın doğal ve güvenli bir yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Editör: Tuğçe Huy