GÖKHAN EREK / ÖZEL HABER

Türkiye, 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyor. Siyasi partiler, aday tanıtımlarında sona doğru yaklaştı. Seçim heyecanı, adayların projelerini açıklaması ve sahada vatandaşla buluşmaları şeklinde devam ediyor.

Peki İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Bursa, Eskişehir’de son durum ne, kim önde? İstanbul, Ankara ve İzmir’de seçmenin beklentisi ne? Yeniden Refah Partisi, İYİ Parti ve DEM Parti’nin, seçimlere etkisi ne olacak? Başak Demirtaş’ın olası adaylığı İstanbul seçimlerini nasıl etkileyecek? Başabaş giden şehirlerden Adana, Mersin, Antalya’da gelişmeler ne yönde? CHP’nin kalelerinden Kadıköy’den aday olan Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, seçimleri ne yönde etkiler?

Betimar Araştırma ve Danışmanlık Başkanı Gürkan Duman, Diriliş Postası’na değerlendirdi.

AK PARTİ İSTANBUL VE BURSA’DA ŞU ANDA ÖNDE

Gürkan Duman, İstanbul ve Bursa’da AK Parti’nin şu anki şartlara göre önde göründüğünü belirterek, “Ama buralarda da şöyle bir durum var; Bursa özelinde Yeniden Refah adayını çıkardı, ne kadar oy alacağı ile ilgili bir durum söz konusu. Ama Yeniden Refah aday çıkarsa da AK Parti Bursa’da önde görünüyor.” ifadelerini kullandı.

ÇOK ÖNEMLİ SORULAR VAR!

Duman, İstanbul’da Başak Demirtaş’ın, aday yapılıp yapılmayacağı, Yeniden Refah Partisi’nin aday çıkarıp çıkarmayacağı, Memleket Partisi’nin adayının, kim olacağına dair sorulan soruların, cevaplarının çok önemli olduğunu vurguladı.  

MUĞLA’DA OSMAN GÜRÜN AVANTAJLI AMA…

Muğla’da mevcut başkan Osman Gürün’ün, avantajlı göründüğünü dile getiren Gürkan Duman, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Fakat Osman Gürün hakkında ciddi anlamda yolsuzluk ile ilgili dosyalar var. Birçok maddeden dava açılmış. Bu seçmen bazında güvenirliği eksiltir mi? onu görmemiz lazım.” 

HAMZA DAĞ’IN ADAYLIĞI ÇOK OLUMLU KARŞILANDI!

Hamza Dağ’ın, İzmir büyükşehir belediye başkan adaylığının, çok fazla olumlu karşılandığını belirten Gürkan Duman, “Seçmenin yaklaşık yüzde 50-55’i Hamza Dağ’ı olumlu olarak görüyor. CHP ise Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı aday gösterdi. Burada yapılan araştırma ve çalışmalar bizim için önemli olacak.” ifadelerini kullandı. 

“HERKES CHP’Yİ AVANTAJLI GÖRÜYOR FAKAT...”

DEM Parti’nin, İstanbul’da olduğu gibi İzmir’de de ciddi anlamda bir potansiyelinin olduğunu hatırlatan Gürkan Duman, şunları kaydetti, “Bu potansiyele göre konuşmak daha anlamlı olacaktır. Tunç Soyer aday yapılmadı ve Tunç Soyer’in yaptığı açıklamada ise partisine bağlı kalacağını anladık. Onun için İzmir’de, partiler bazında baktığım zaman İzmir halkının, bir hizmet beklediğini görüyorum. Burada seçimler kıran kırana geçecek diye düşünüyorum. Herkes CHP’yi avantajlı görüyor fakat bu seçimlerin, özellikle ortada olduğunu belirtmek istiyorum.” 

ANKARA’DA SEÇİMLER SON HAFTA BELLİ OLACAK

Gürkan Duman, yapılan anketlerde Mansur Yavaş’ın önde göründüğünü aktararak, “Fakat partiler bazında yarıştırdığınız zaman ise iki puanlık bir fark gözüküyor. Yine İYİ Parti’nin Ankara’da yüzde 12 civarında oy potansiyeli var. DEM ve TİP’in de yüzde 4 civarında oyu var. Bu 4 puanlık oy kime geçecek? Mansur Yavaş’a oy verme eğiliminde mi olacak yoksa sandığa gitmeme şeklinde mi olacak? Partiler arasında yarıştırdığımızda iki puana kadar üstünlük olduğunu varsayarsak; orada da seçimlerin son hafta belli olacağını, daha doğrusu sandıkta belli olacağını da söylemek doğru olacaktır.” diye konuştu. 

AYŞE ÜNLÜCE’NİN ÇOK FAZLA TANINIRLIĞI YOK

Eskişehir’de mevcut başkan Yılmaz Büyükerşen'in adaylıktan çekildiğini hatırlatan Gürkan Duman, şunları söyledi,  “Yerine de Ayşe Ünlüce geldi. Ayşe Hanım’ın, çok fazla bir tanınırlığı yok. Sadece Büyükerşen’in çekilmesi ile alakalı bölge ve Türkiye kendisini tanımış oldu. Orada daha çok ideoloji ön planda gözüküyor. Yılmaz Hoca’nın ağırlığı devam ediyor. Ama tabi bundan sonra yapılacak araştırmalarda daha da netlik kazanacaktır.”

“NEBİ HATİPOĞLU’NUN SEÇİLMESİ İLE İLGİLİ SIKINTI GÖRÜNMÜYOR”

AK Parti’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Nebi Hatipoğlu isminin, Eskişehir’de adaylık ile alakalı değil ama İYİ Parti’den AK Parti’ye geçtiğinde bir tepki oluşturduğunu anımsatan Gürkan Duman, sözlerini şu şekilde devam ettirdi, “Ama bu tepki belli bir süre sonrasında azaldı. Toplum Cumhur İttifakı’nın adayı olarak kabul etmeye başladı. Burada da, AK Parti’nin özellikle Cumhur İttifakı’nın biraz zamana ihtiyacı var. Nebi Hatipoğlu’nun kazanması ile ilgili bir sıkıntı görünmüyor. Diğer tarafta ise CHP’nin adayı Ayşe Ünlüce’nin, tanınma ile ilgili düşüklüğü var. Bu da araştırmalara yansıyor. O da sonuçları etkiler diye düşünüyorum.” 

MİLLET İTTİFAKI DARMADAĞIN!

Şu anki şartlarda Cumhur İttifakı’nın, Meral Akşener’in tabiriyle ‘etle tırnak’ gibi olduğunu dile getiren Gürkan Duman, “Millet İttifakı diye bir şey kalmadı. Daha doğrusu Kılıçdaroğlu’nun, genel başkanlığı kaybetmesi sonrasında tamamen darmadağın oldu. Önce İYİ Parti, sonra diğer partiler ayrılma sürecine geçti.” ifadelerine yer verdi. 

Özgür Özel’den bedelli askerlik yapan vatandaşlara hakaret! Özgür Özel’den bedelli askerlik yapan vatandaşlara hakaret!

MURAT KURUM İMAMOĞLU’NDAN AVANTAJLI 

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun, işinin çok kolay olmadığını vurgulayan Gürkan Duman, “Bir de Murat Kurum’un, açıkladığı proje ve vaatler var. Onun için İmamoğlu’nun, Kurum’un vaatlerinin iki katını söylemesi gerekiyor. İmamoğlu, aynı zamanda yaptığı ve yapmadığı beş yıllık hizmetlerle sorgulanacak. Bu nedenle Murat Kurum’u daha avantajlı görüyorum.” dedi. 

“YENİDEN REFAH PARTİSİ DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK GİBİ”

Gürkan Duman, Yeniden Refah Partisi’nin, potansiyeline bakılması gerektiğini belirterek, “28 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın yanında olmasından kaynaklı muhafazakâr, milliyetçi seçmenin Yeniden Refah’a karşı sıcak bir bakışı söz konusu. Tüm bölgelerde de oy potansiyeli anlamında yüzde 7 hedefleri var. Bu yüzde 7’ye ulaşırlar mı bilmiyorum ama şu anki şartlarda genel anlamda Yeniden Refah’ın güzel bir gidişatı var. Açıkladıkları adaylara karşı da bir sempati söz konusu. Onun için Yeniden Refah da yerel seçimin dengelerini değiştirecek gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

DEM PARTİ’NİN İSTEDİKLERİNİ CHP KARŞILAMAZSA…

DEM Parti’nin özellikle CHP açısından kilit parti olduğunu vurgulayan Gürkan Duman, şunları kaydetti, “İzmir’de Tunç Soyer aday gösterilmedi. Ancak DEM Parti’nin, kırmızıçizgisiydi. Antalya’da Muhittin Böcek ile ilgili yaşanan sorunlar var. Başak Demirtaş, aday olmak için DEM Parti’ye başvurdu. Eğer DEM Parti’nin, istedikleri CHP tarafından karşılanmaz ise bütün il ve büyükşehirlerde CHP için bir dezavantaj durumu olacak.”

CHP’NİN ÇEKİNDİĞİ KONU!

Gürkan Duman, DEM Parti’nin, CHP ile yapılacak iş birliğini kameralar önünde sözleşme yaparak ilerletmek istediğini aktararak, “Ama CHP, son dönemde yaşanan şehitlerden dolayı çekiniyor. Şu anki şartlarda DEM Parti’nin aldığı karar, kulis bilgisi olarak söylüyorum, bütün illerde aday çıkaracak.” ifadelerini kullandı. 

AKŞENER ARTIK SARAÇHANE İLE UĞRAŞIYOR

Meral Akşener’in artık Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ziyade Saraçhane ile uğraştığını hatırlatan Gürkan Duman, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “İstanbul’da İYİ Parti’nin afişlerinin engellendiği ile ilgili ciddi anlamda bir tepki var. İYİ Parti, artık merkeze oturma noktasında kendi yolunu çizmiş gibi. Bundan sonra İYİ Parti’nin, CHP ile aynı karede fotoğraf vermesi çok mümkün gözükmüyor.”

“İYİ PARTİ 2019 SEÇİMLERİNDEN DAHA BAŞARILI OLACAK”

Gürkan Duman, İYİ Parti’nin, güçlü olduğu, bölge, ilçe ve  beldelerde 2019 seçimlerinden daha başarılı olacağına dikkati çekti.  

SELAHATTİN DEMİRTAŞ'A SEMPATİ DUYAN CHP’Lİ SEÇMEN

Selahattin Demirtaş’ın, DEM Parti ya da HDP tarafından tasfiye edilmiş durumda olduğunu dile getiren Gürkan Duman, “Ama Selahattin Demirtaş'a sadece DEM Parti'de değil; CHP içinde de yüzde 10-15 oranında bir sempati de söz konusu. Bu da Selahattin Demirtaş’ın, siyaseten belli bir noktada olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

BAŞAK DEMİRTAŞ ADAY OLURSA İMAMOĞLU’NUN İŞİ ZOR

Gürkan Duman, Başak Demirtaş'ın aday adaylığına yaptığı başvurunun, Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanlığında yaptığı adaylık başvurusu ya da söylemiyle aynı şey olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti, “Selahattin Demirtaş diyor ki, 'Ben buradayım, ben olmadan DEM'in ya da HDP'nin bir siyasi hareket ya da siyasi hüküm şansı yok.’ Önceki dönemlerde Selahattin Demirtaş’ın yaptığı açıklamaların, Türkiye’de toplumsal karşılığı da vardı. DEM aday gösterirse Ekrem İmamoğlu’nu zor bir süreç bekliyor.”

BEŞİKTAŞ, KADIKÖY, BAKIRKÖY’DEN DEM PARTİYE GİDECEK OYLAR

Gürkan Duman, DEM Parti’nin, Başak Demirtaş'ı aday göstermesi, durumunda Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy ve DEM Parti’nin oy potansiyeli olan Esenyurt’tan Başak Demirtaş’a oy gideceğini ve İmamoğlu açısından sıkıntı olacağını da sözlerine ekledi. 

"İSTANBULLU SEÇMEN YAŞAM KALİTESİNİN ARTIRILMASINI İSTİYOR"

İstanbul'da seçmenin, yaşanabilir bir şehir istediğini aktaran Gürkan Duman, şunları söyledi, “Yol, ulaşım, su sıkıntısının olmadığı, güvenli bölgeler, risksiz binalar ve yaşam kalitesinin artırılması istiyor ama nüfusun da artık çok fazla artmasını istemiyor. Özellikle İstanbul özelinde bu söylemler, Murat Kurum’u avantajlı duruma getiriyor.” 

ANKARA’DA HİZMET ANLAYIŞI İKİNCİ PLANDA

Ankara’da Mansur Yavaş’ın, son beş yılda yüzde yüz bitirdiği ya da avantaj sağladığı bir projenin olmadığını hatırlatan Gürkan Duman, “Metro dedi yapamadı. Ama orada da Yavaş’ı sosyal belediyecilik ön plana çıkardı. En son emeklilere vereceği bedel gibi. Mansur Bey, biraz kendi algısıyla yürüyor. Buradaki hizmet anlayışı ikinci plana atılmış durumda.” şeklinde konuştu.  

“İZMİR’DE ‘BİR DÖNEM AK PARTİ GELSİN’ ALGISI VAR”

En çok hizmet bekleyen yerlerden birinin de İzmir olduğunu belirten Gürkan Duman, sözlerine şu satırları ekledi, “İzmir halkı, özellikle son dönemde sel baskınları, alt yapı hizmetlerinin yetersizliği ve bir deprem yaşadı. İzmir, depremlerde de güvenilir şehir olmak istiyor. Çarpık yapılaşma, gecekondulaşma kalksın istiyor, İzmir’de, ‘AK Parti bir dönem gelsin, ikinci dönem herkes kendi işine baksın, siyasi ideolojisine dönsün.’ algısı var.” 

HAMZA DAĞ’IN SAHİP OLDUĞU ARTILAR

Hamza Dağ’ın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın ekibinde yer almasının İzmirliler için özellikle CHP’liler için de olumlu bir tepkiye dönmüş durumda olduğunu aktaran Gürkan Duman, “İzmir halkı eğer ideolojilerine göre değil, hizmet anlayışlarına göre oy verirse; o beklediği hizmeti almış olur.” dedi. 

AYDIN AYAYDIN MUĞLA İÇİN EN UYGUN ADAY

AK Parti’nin, seçim bölgelerine göre en uygun aday kimse onu tercih etmeye çalıştığını vurgulayan Gürkan Duman, şunları dile getirdi, “Diğer adaylar kötü anlamında söylemiyorum. En uygun, en nitelikli, en sosyolojiye hitap eden aday kimse onunla yola devam etmek istiyor. Bunlardan bir tanesi de Aydın Ayaydın.”

Mahalli seçimlere sayılı haftalar kala merak edilen konulardan biri de seçimlerde başa baş giden Adana, Mersin, Antalya’da son durumun ne olduğu konusu. 

KOCAİSPİR TOPLUMSAL KARŞILIĞI KARŞILAMIŞ DURUMDA

AK Parti’nin, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’i açıkladığını hatırlatan Gürkan Duman, “Kocaispir, toplumsal karşılığı, karşılamış görünüyor. Özellikle Cumhur İttifakı tarafından yüzde 85-90 olumlu karşılanan bir isim. Diğer taraftan CHP, İYİ Parti hatta DEM Partililerden sempati alan bir isim haline geldi. Yüreğir’de yaptığı hizmetlerden dolayı Büyükşehir’e taşındı.” dedi. 

ADANA AK PARTİ’YE DAHA YAKIN

Zeydan Karalar’ın, kendi partisi CHP içinde de sıkıntıları olduğunu belirten Gürkan Duman, şunları söyledi, “MHP tabanında da istenmeyen durumları var. Adana’nın, AK Parti’ye daha yakın olduğunu düşünüyorum.”

MERSİN’DE VAHAP SEÇER BİRAZ DAHA AVANTAJLI

Gürkan Duman, Vahap Seçer’in, Mersin’de biraz daha avantajlı olduğunu söyleyerek sözlerini şu şekilde devam ettirdi, “Çünkü HDP faktörü özellikle çok önemli. Mersin’in Akdeniz ilçesinde mevcut ilçe başkanının yaptığı hizmetlerden dolayı; Cumhur İttifakı’na olumlu oy geçişleri olacaktır. Ama bu yeterli olacak mıdır, olmayacak mıdır? bunu yaptığımız araştırmalarda göreceğiz.”

HAKAN TÜTÜNCÜ’YE CHP VE İYİ PARTİLİ SEÇMENDEN DESTEK

AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü’nün, özellikle kendi bölgesi olan Kepez’de çok olumlu işleri olduğunu belirten Gürkan Duman, “Kepez’deki özellikle CHPli ve İYİ Partili seçmenlerin yüzde 40’ı kendisine her koşulda oy vereceğini söylüyor. Bu genel olarak da Antalya’ya yansımış durumda. Bu da Hakan Tütüncü isminin, Antalya için doğru bir isim haline geldiğini gösteriyor.” diye konuştu. 

MÜHİTTİN BÖCEK’TEN ÖNDE

Gürkan Duman, Antalya’da Menderes Türel ile Hakan Tütüncü arasında gidip gelindiğini ancak Tütüncü’den yana tercih yapıldığını aktararak, “Mevcut belediye başkanının, her zaman bir  tık avantajı olur. Hakan Bey de toplumsal karşılık almış durumda. Mühittin Böcek’e göre Hakan Bey’in daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.”  dedi.

FATİH MEHMET MAÇOĞLU’NUN KADIKÖY ADAYLIĞI

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’na karşı olumlu tepkiler olduğunu hatırlatan Gürkan Duman, “Tunceli bilindiği üzere büyük bir şehir değil ama orada yaptığı hizmetler ya da sosyal belediyecilik, katılımcılık, bütüncülük anlayışı kendisinin de yaptığı hizmetlerde bizzat bulunması kendisine de sosyalist seçmen noktasında da bir avantaj kılıyor.” şeklinde konuştu.

CHP’NİN DESTEĞİ OLMADAN İŞİ ZOR!

Kadıköy’ün, CHP’nin güçlü olduğu yerlerden biri olduğunu hatırlatan Gürkan Duman, sözlerini şu şekilde sonlandırdı,  “Maçoğlu’nun, Kadıköy’den aday adaylığı sürecinde ciddi bir  tepki oluştu. CHP’de ciddi bir desteği olabilir ama Kadıköy adaylık başvurusu ile ulusal anlamda siyasete de yön veren gazetecilerin tepkisi oldu. Verilen tepkiler, ciddi tepkilerdi. TKP’den aday olması kendisine ciddi avantaj sağlar ama CHP’nin desteği olmadan Kadıköy’de biraz zor olur diye düşünüyorum.” 

Muhabir: GÖKHAN EREK