DİRİLİŞ POSTASI / GÖKHAN EREK

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere gittiği ABD’de Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ı kabul etti. Erdoğan, görüşmede Musk’a, Tesla’nın yedinci fabrikasını Türkiye’de kurması teklifinde bulundu. Finans Analisti İslam Memiş, Musk’ın teklifi kabul etmesi halinde piyasalara etkisini Diriliş Postası’na değerlendirdi.

Çin'de enflasyon gerilemeyi sürdürüyor Çin'de enflasyon gerilemeyi sürdürüyor
"HEM DEVLET HEM MİLLET KAZANIR"
Fabrika kurulmadan önce bölgenin Türkiye olarak seçilmesinin, dünyada çok konuşulacak bir olay olacağını belirten Memiş, “Eğer böyle bir hamle olursa; Türkiye’nin, küresel taraftaki pazarı diğer yatırımcıların ilgisinden kaçmayacaktır” diye konuştu. Kalıcı bir yatırımın beraberinde uzun vadeli kazançları da getireceğini söyleyen Memiş, “Hem devlet hem millet kazanır. Vergi ve istihdam noktasında ciddi katkı sağlar.” şeklinde konuştu.
TOGG’A PAZAR KATKISI!
Memiş, Tesla ile yapılacak iş birliğinin yerli ve milli otomobil Togg’a pazar anlamında katkı, rekabet ve alternatif pazar sunacağını söyledi. Erdoğan’ın, Musk’a Teknofest’e katılması için yaptığı davetin önemli olduğunun da altını çizen Memiş, “Elon Musk’ın, kendi kişisel paylaşımları, dünyada yakından takip ediliyor. Reklam ve tanıtımda bulunmaz bir fırsat. Beraberinde farklı teklifleri ve iş birliklerini gündeme getirebilir.” değerlendirmesinde bulundu.
“ROTA TÜRKİYE’YE DÖNER”
Musk’ın, Türk pazarına sadece ürünler satan değil, Türkiye’de aynı zamanda üretici bir pozisyona geçmesinin dış yatırımcı çekeceğini aktaran Memiş, “Dünya genelindeki ulaşım ve transferin rotasını Türkiye’ye çevirir. Yani, Türkiye merkez konumunda olur. Fabrikasında Türk mallarını tercih etmesi, ihracatımıza olumlu katkı sağlar. Çünkü direkt almak yerine ihracat üzerinden satış olur. Bu da bizim markalaşmamızda önemli katkı sağlar.” diye konuştu.