Reklamı Kapat

ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

ÇKS olarak da bilinen çiftçi belgesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de yaşayan ve aktif olarak çiftçilik yapan kişileri belirlemek amacıyla başlatılmış bir uygulamanın resmi evrakıdır. Peki, ÇKS belgesi nasıl alınır? İşte bu sorunun cevabı ve tüm merak edilenler detaylı bir şekilde haberimizde...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Çiftçilik belgesi, Tarım İl Müdürlüklerine e- Devlet üzerinden yapılan başvurularla alınır.

ÇKS Belgesi, tarımları uğraşankişileri üç sınıfa ayırarak verilir ve hepsinin şartları farklıdır:

 • İlk grup, arazi sahiplerinin kendileridir. Kişi kimlik fotokopisi, aslı gibidir kaşesi basılmış tapu fotokopisi ve muhtarlıktan alınan C formu doldurularak Tapu ve Kadastro İl Müdürlüklerine teslim edilir.
 • İkinci grup, arazide kiracı olan kişilerdir. Eğer kiralanan arazi 100 dekar ve üzerindeyse noter tasdikli kira sözleşmesi istenir. 100 dekarın altında kalan arazilerin eğer taraflar arasında bir sözleşmesi veya anlaşması yoksa muhtarlıktan yapılacak kira sözleşmesi ile C formu doldurularak Tapu ve Kadastro İl Müdürlüklerine teslim edilir.
 • Üçüncü grup ise arazi sahibinin birinci derece akrabası kişiler sayılır. Bu kişilerin de Muvafakatname-2 eki ile beraber C formunu doldurması ve arazinin tapusu için noterde aslı gibidir kaşeli tapu fotokopisiyle birlikte Tapu ve Kadastro İl Müdürlüklerine teslim edilir. Bütün bu formlar arazinin olduğu ildeki müdürlüklere teslim edilmiştir.

e-Devlet üzerinden alınan başvurular (https://www.turkiye.gov.tr/tarbil-ciftci-kayit-sistemi-cks-basvurusu-4252 ) adresinden yapılır.

ÇKS Belgesi Nedir?

ÇKS olarak da bilinen çiftçi belgesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de yaşayan ve aktif olarak çiftçilik yapan kişileri belirlemek amacıyla başlatılmış bir uygulamanın resmi evrakıdır. Çiftçiler bu belge ile devletin sağladığı olanak, destek ve hibelerden faydalanma şansına sahiptir.

ÇKS Belgesi Başvurusu Yaparken İstenen Belgeler Nelerdir?

Çiftçilik belgesi müracaatı, eğer ilk kez yapılıyorsa bu belgeler istenir:

 • Çiftçi kayıt formu
 • Tüzel kişilerden ticaret sicil gazetesi imza sirküleri ve yetki belgesi
 • T.C. kimlik fotokopisi (Kendi arazisi üzerinde tarım yapıyorsa kişinin kimlik fotokopisi, başkasının arazisi ise arsa sahibinin kimlik fotokopisi)
 • Çiftçi belgesi örneği
 • Mülk ya da kira tapusu fotokopisi
 • Ekili alanların muhtar tarafından onaylı formu (C formu)
 • Tarım yapılan alan kira ise kira kontratı
 • Var ise başvuru sahibinin vergi numarasını gösteren belge
 • Kullanılan arazi her kimin üzerine ise o araziye ait tapu kadastrodan alınacak tapu kayıt örneği
 • Döner sermaye yardım belgesinin ödendiğine dair banka dekontu
 • Taahhütname

Daha önce çiftçilik belgesi için başvuru yapmış kişilerden de sadece bu belgeler istenir:

Çiftçilik kayıt formu Çiftçi kayıt sistemi başvuru dilekçesi Çiftçi belgesi örneği Daha önceki dönemlerde beyan edilen hisselerde değişiklik olmuşsa bunu gösterir onaylı tapu fotokopileri

ÇKS Belgesi Almak Ne Kadar?

Çiftçilik belgesi ücreti, arsa veya arazinin büyüklüğüne göre hesaplanır ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca 2021 yılı için şu şekilde belirlenmiştir:

1-10 dekara kadar (10 dekar dâhil) : 6 TL 11-50 dekara kadar (10 dekar üzeri 50 dekar dâhil) : 13 TL 51-100 dekara kadar (50 dekar üzeri 100 dekar dâhil) : 20 TL 100 dekar üzeri: 26 TL  (Belirlene ücretler dekar başınadır, tarla veya arsa büyüklüğüyle çarpılarak hesaplanır.)

ÇKS Belgesinin Sağladığı Başka Faydalar Nelerdir?

Çiftçilik belgesine sahip olan çiftçiler, devletin sağladığı başka imkanlardan da yararlanma hakkına sahiptir. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Çiftçiler için Ziraat Bankası ve diğer bankalardan sağlanan kredilerden daha düşük faizler ödeyerek yararlanabilirler.
 • Devletin “Genç Çiftçi Projeleri” adı altında verdiği yardım ve hibelerden faydalanabilirler.
 • BAĞ-KUR üzerinden emekli olabilmek için tarımla uğraşan kişilerin çiftçilik belgeleri olmak zorundadır.
 • Hayvan bakan çiftçiler, alacakları tarım desteklerinin yanında hayvanları için de yem veya başka ihtiyaçları için devlet hibelerinden yararlanabilirler.

19 May 2021 - 11:49 - İktisat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.
Anket Önümüzdeki Seçimleri Kim Kazanır?