Nazardan korunmak için hangi dua okunur?

Çeşitli kötülüklerden ve kem gözlerden sakınmak için arama motorlarında sıkça araştırılan Nazardan korunmak için hangi dua okunur? Soruların yanıtını sizler için haberimizde derledik. İşte detaylar…

Nazar duası, nazarın bozulması için okunan duadır ve birçok çeşidi bulunan dualardan biridir. Bebekler, yeni evli çiftler, beğenilen kimselere kıskanma veya başka nedenler dolayısıyla nazar değer. Nazardan korunmak ve değmiş nazarı bozmak amacıyla da bu dualar okunur. En çok okunan nazar dualarından biri Kalem Suresi’nin 51 ve 52. Ayetlerinden oluşan duadır ve şöyle okunur:

Bismillahirrahmanirrahim
Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn.
Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn.  

Anlamı: Şüphesiz inkâr edenler Zikr'i (Kur'an'ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) "Hiç şüphe yok o bir delidir" diyorlar. Hâlbuki o (Kur'an), âlemler için ancak bir öğüttür.

Nazara Karşı Okunan Sureler Hangileridir?

Nazar değmesine karşı okunacak sureler, şöyle sıralanabilir:

  • Felak Suresi
  • Nas Suresi
  • Ayetel Kürsi
  • İhlas Suresi
  • Mümin Suresi

Bu surelerin her biri, kişinin evden çıkmadan veya bir yerdeyken de kendine okuyabileceği sureler arasındadır. Kişi, nazar değdiğini hisseder veya birinin gözünün üstünde olduğunu hissederse bu sureleri okuyarak kendini nazardan koruyabilir.

Peygamber Efendimizin Nazar Duası Nasıl Okunur?

Hz. Muhammed’in nazar duası, şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim
Euzu bi kelimâtillâhi't-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.

Anlamı: Rahan ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah'a sığınırım.

Okuduğu ve okunmasını tavsiye ettiği dualardan bir diğer de şöyledir:

Allahümme barik fihi ve la tedarruhü.

Anlamı: Allâh'im, bunu mübârek eyle. Ona zarar dokunmasina izin verme.

Peygamber Efendimiz, eğer kimseler bu duaları kendi kendilerine okurlarsa Nazardan korunurlar diye buyurmuştur.

Nazar Duası Nasıl Okunur?

Nazar Duasının okunuşu, şöyle yapılmalıdır:

Bismillâhir-rahmânir-rahîm
Allâhümma'hrusnâ bi-'aynike'lletî lâ-tenâmu, ve'hfaznâ bi-ra'fetike'lletî lâ-terâmu, ve'rahamnâ bi-kudretike 'aleynâ felâ tühlik ve ente sikatünâ ve recâunâ, yâ erhame'r râhimîne ve yâ ekreme'l-ekremîne.
Allâhümme, yâ mukallibe'l-kulûb, sebbit kulûbenâ 'alâ dînike ve tâ'atike.
Allâhümme'c'al fî kalbî nûran ve fî basarî nûran ve fî sem'î nûran ve 'an yemînî nûran ve 'an yesârî nûran ve fevkî nûran ve tahtî nûran ve emâmî nûran ve halfî nûran ve'c'al lî nûran.
(Buhârî)El-hamdü li'llâhi'llezî tevâda'a küllü şey'in li-'azametihî ve'l-hamdü li'llâhi'llezî zelle küllü şey'in li-'izzetihî, ve'l-hamdü li'llâhi'llezî hada'a küllü şey'in li-mülkihî, ve'l-hamdü li'llâhi'llezî istesleme küllü şey'in li-kudretihî.

Anlamı:

Rahmân ve Rahîm olan Allâh'ın adıyla.Allâh'ım!

Bizi uyumayan zâtınla koru. Dâimî şefkatinle bizi muhâfaza et.Bize kudretinle merhamet et. Bizi helâk etme! Ey merhametlilerin merhametlisi. Ey ikrâm edenlerin en keremlisi. Sen bizim güvencemiz ve umûdumuzsun. Ey kalbleri çeviren Allâh'ım! Benim kalbimi Senin dînin üzerine ve Sana itaat üzerine sâbit kıl. Allâh'ım! Kalbimde, bakışımda, dinleyişimde, sağımda, solumda, altımda, üstümde, önümde ve arkamda nûr kıl, aydınlık yap.Bütün hamdler; her şeyin, azameti önünde eğildiği Allâh'a âittir.Bütün hamdler; her şeyin, izzeti önünde zelîl olduğu Allâh'a âittir.Bütün hamdler; her şeyin, saltanâtı önünde eğildiği Allâh'a âittir.Bütün hamdler; her şeyin, kudreti önünde teslîm olduğu Allâh'a âittir.

Aile İçin Okunacak Nazar Duası Var Mıdır?

Ailenin huzuru için okunacak nazar duası, şöyledir:

Bismillahirrahmanirrahim
Bismillâhillezi lâ yedurru ma'asmihi şey'ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi'ul alim.

Anlamı: Allah'ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.

Bu duanın her sabah ve her akşam namazlarından sonra birer defa okunuşu, bütün aileyi nazardan korur.

30 Haz 2021 - 16:53 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Diriliş Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Diriliş Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Diriliş Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Diriliş Postası değil haberi geçen ajanstır.
Anket Vitor Pereira Fenerbahçe’de başarılı olur mu?