Gökhan Erek / Muhabir

Mahalli seçimlere sayılı günler kala; siyaset arenası hareketli anlara şahit oluyor. 

Siyasi partilerin açıkladığı adaylar, kamuoyu tarafından dikkatle takip edilirken; mevcut başkanlardan tekrardan aday gösterilenler arasında eleştirilen, halkın tepkisini çekenler isimler de söz konusu.

Adaylığı ilan edilip, eleştirilen isimlerden biri de Cumhuriyet Halk Partisi’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş oldu. Savaş’ın aday gösterilmesi, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde de protesto edildi ve Hatay halkı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, şikâyetlerini iletip, aday olmaması yönünde isteklerde bulundu.

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi ise 7-9 Şubat tarihleri arasında, Hatay genelinde, 18 yaş üzeri toplamda 1500 kişi ile CATI (Bilgisayara Destekli Telefonda Anket) yöntemiyle araştırma yaptı.

LÜTFÜ SAVAŞ NE ÖLÇÜDE BAŞARILI?

ASAL’ın, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın ne kadar başarılı olduğuna dair sorduğu soruya, araştırmaya katılanların yüzde 48,0’ı başarısız bulurken, yüzde 28,8’i de başarılı olarak fikir beyan etti. Ne başarılı, ne başarısız diyenlerin oranı yüzde 14,0 olurken; cevapsız bırakanlar ise yüzde 9,2 şeklinde oldu. 

CHP’nin gizli pazarlığı ifşa oldu! CHP’nin gizli pazarlığı ifşa oldu!

TEKRARDAN OY VERECEKLER Mİ?

ASAL’ın, bugün yerel seçim olması durumunda Savaş’a oy verip vermeyecekleri ile ilgili sorduğu soruya yüzde 45,6 ‘oy vermem’ diye cevap verirken, ‘oy veririm’ diyenlerin oranı ise yüzde 30,2 oldu. Savaş’a oy verip vermeyeceği net olmayanların oranı yüzde 10,4 şeklinde açıklanırken; cevap vermeyenler ise yüzde 13,8 oldu. 

Muhabir: GÖKHAN EREK