İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Okan Şimşek, Gazi Günay, Veysal Şahin ile Hrant Dink'in ailesini temsil eden avukat Hülya Deveci ve sanık avukatları, bazı sanıklar ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla cezaevinden katıldılar. Duruşma savcısı, dosyanın geniş kapsamlı olması sebebiyle mütalaasını sunmak için süre talep ederek sanıkların tutukluluklarının devamını istedi. Bu talep üzerine Mahkeme Başkanı, taraflardan taleplerini aldı.

Trabzon İstihbarat Şube'de görevli olan sanık Hasan Durmuşoğlu, Anayasa ve kanunlara göre görev yaptığını belirterek suçsuzluğunu kanıtlamak için kaçmadığını ve saklanmadığını ifade ederek tahliye talebinde bulundu. İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli olan Astsubay sanık Muharrem Demirkale ise suçsuz olduklarını vurguladı. Sanık Osman Gülbel de tutuksuz yargılanmak istediğini beyan etti. Diğer sanıklar da tahliye taleplerini dile getirdiler.

SANIKLARIN TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Bakan Yerlikaya'dan kaçak göçmen açıklaması! KALKAN-20 denetimleri ile 2 Bin 101 kişi yakalandı... Bakan Yerlikaya'dan kaçak göçmen açıklaması! KALKAN-20 denetimleri ile 2 Bin 101 kişi yakalandı...

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Gazi Günay, Hasan Durmuşoğlu, Muharrem Demirkale, Okan Şimşek, Osman Gülbel, Veysal Şahin ve Yavuz Karakay'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Sanık Ali Öz hakkındaki ev hapsi kararı devam ederken, bazı sanıklar için adli kontrollerin devamına karar verildi. Sanık Faruk Sarı için ise yakalama emrinin beklenmesine karar verildi. Mahkeme, savcılığın mütalaasını hazırlaması için dosyayı savcılığa göndererek duruşmayı 31 Mayıs tarihine erteledi.

NE OLMUŞTU? 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) lideri Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin ihmali davasında 26 Mart 2021'de kararını açıkladı. 78 sanıklı davada, 13 firari sanığın dosyası ayrılmıştı.

Mahkeme kararında, cinayetin FETÖ/PDY'nin amaçları doğrultusunda işlendiğine kanaat getirildiğini belirtti. Toplam 26 sanığa çeşitli suçlardan mahkumiyet kararı verilirken, bazı sanıklar için beraat veya davanın düşürülmesine hükmedildi.

Mahkumiyetleri bozulan sanıklar arasında eski subay Muharrem Demirkale, eski Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Osman Gülbel, Yavuz Karakaya, Bekir Yokuş, Hasan Durmuşoğlu, Faruk Sarı, Mehmet Ayhan, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Gazi Günay, Veysal Şahin, Volkan Şahin, Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç bulunuyor. Bu sanıkların dosyaları ise yerel mahkemelerine gönderildi. 

Fotoğraf: Anadolu Ajansı 
 

Editör: Nurcan Çalışkan