Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölüm haberinin ardından yarın Tebriz'de ilk resmi devlet cenaze töreninin yapılması beklneiyor. Daha sonra cenazelerin, devlet ileri gelenleri ve halkın saygı duruşunda bulunacağı ülkenin başkenti Tahran'a nakledilmesi bekleniyor.

Daha sonra ise cenazelerin Meşhed şehrine nakledilebileceği belirtiliyor. Meşhed Reisi'nin doğup büyüdüğü ve siyasi hayatına başladığı yer. Meşhed ayrıca İran'ın en önemli dini merkezi olarak kabul ediliyor. Meşhed'de de bir cenaze töreninin yapılması bekleniyor.

NE OLMUŞTU? 
Cumhurbaşkanı Reisi, dün İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katıldı. Reisi, beraberinde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle dönüşte helikopter kazası geçirdi.

İran'ın talebi üzerine Türkiye, arama kurtarma faaliyetlerinde Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. Akıncı İHA’nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşıldı.

Tespit edilen noktaya ulaşan İranlı ekipler, kazadan kurtulan olmadığını belirledi.

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi, Anayasa uyarınca cumhurbaşkanlığı görevini, ülkenin lideri Ali Hamaney’in onaylamasının ardından Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir’in devralacağını açıkladı.

İsrail ordusu Lübnan'ın güneyinde bir aracı vurdu: 1 Hizbullah mensubu öldü İsrail ordusu Lübnan'ın güneyinde bir aracı vurdu: 1 Hizbullah mensubu öldü

İran Anayasası'na göre, yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurulun düzenlemeleri yapması gerekiyor.

İran'da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

Editör: Nusret Odabaş