DEMET İLCE / MUHABİR

Yaygın inanışın aksine İngilizce ABD'nin resmi dili değildir. Aslında gezegende herhangi bir dili resmi olarak tanımayan istisnai ülkelerden biridir. Bunun nedenini anlamak için ABD'nin doğuşuna ve Kurucu Babaların iddialı ideallerine geri dönmeliyiz.

Dünya çapında yaklaşık 180 ülkenin resmi dili, 100'den fazlasının ise birden fazla resmi dili vardır. Şu anda en fazla rekoru elinde bulunduran ülke, İspanyolca dahil 37 resmi dile ve onlarca yerli dile sahip olan Bolivya'dır.

Ülkeler, yönetimlerinde evrensel bir iletişim aracı oluşturmak için resmi dilleri benimser; bu da yasalar, haklar vb. gibi şeylerin ana hatlarını çizmeyi ve tanımlamayı kolaylaştırır. Ayrıca ulusal birliği teşvik etmek ve kültürel kimliği korumak için bir araç olarak da kullanılabilir.

Ancak ABD 18. yüzyılda meyvelerini vermeye başladığında, aklında başka fikirler, yani bireysel özgürlük ve eşitlik idealleri vardı.

İngilizce 1700'lü yıllar boyunca Amerikan kolonilerinde en baskın dil olarak kendini kabul ettirirken, nüfusun önemli bir kısmı hâlâ kendi anadillerini konuşuyordu: Almanca, Felemenkçe, Flamanca, Fransızca, Danca, Norveççe, İsveççe, Lehçe, Galce, Portekizce, İtalyanca ve daha fazlası.

Bir dizi farklı dili konuşan, çok kültürlü bir göçmen ülkesi olarak, bir dili diğerine tercih etmek adil görülmedi. 1780'de John Adams, Kıta Kongresi'nde İngilizcenin ABD'nin resmi dili haline getirilmesini önerdi, ancak bunun "demokratik olmadığı ve bireysel özgürlüğe bir tehdit"  olduğu düşünüldü.

Kongre'nin Almanca'yı resmi dil olarak onaylamaya çok yaklaştığı yönünde bir şehir efsanesi var ancak bu, ABD Temsilciler Meclisi'nin ilk Sözcüsü Frederick Muhlenberg'in verdiği tek bir oy nedeniyle geçemedi. Ancak bu hikayenin bir efsane olduğu tamamen çürütüldü.

BM’den kritik yardım konvoyları açıklaması! BM’den kritik yardım konvoyları açıklaması!

ABD'nin federal düzeyde resmi dili yoktur, ancak 50 ABD eyaletinden 32'si ve beş ABD bölgesinin tamamı İngilizce’yi yerel düzeyde resmi dil olarak tanımıştır.

Dahası, son yıllarda İngilizce’yi ABD'nin resmi dili olarak yerleştirme girişimleri devam ediyor. Hatta yakın zamanda, 2023'te, Ohio'dan Cumhuriyetçi Senatörler JD Vance ve Kuzey Dakota'dan Kevin Cramer, İngilizceyi ülkenin resmi dili olarak ilan eden bir yasa tasarısı sundular.

Bu girişimlerin çoğu, İngilizce dilinin ölmekte olduğu korkusuyla püskürtüldü, ancak bu oldukça sansasyonel ve temelsiz bir iddia.

Son nüfus sayımı verileri, ülkenin yüzde 78,3'ünün evde yalnızca İngilizce konuştuğunu gösteriyor. Bu oran önceki veri kümesine göre biraz düşük olsa da (2013-2017'de yüzde 78,7), İngilizcenin üstün olduğu açık. ABD'de en çok konuşulan ikinci dil İspanyolcadır, ancak İspanyolca konuşanların yüzde 61'i ayrıca İngilizce'yi "çok iyi" konuşabilmektedir.

Diller sürekli gelişiyor ve bu kez ABD de bir istisna değil. Dilbilimciler, geçmiş on yıllarla karşılaştırıldığında ABD'de insanların konuşma biçiminde birçok gelişme olduğunu bildirdiler. Örneğin araştırmacılar, klasik Güney aksanının nasıl kaybolduğunu fark ettiler. Tersine, İspanyolca ve İngilizce konuşanlar arasındaki kültürel karışımın bir sonucu olarak başka yerlerde yeni aksanlar doğuyor.

İngilizce dilinin bazı kısımları ABD'de şekil değiştiriyor olabilir, ancak bu yakın zamanda hiçbir yere gitmeyecek.

Muhabir: Demet İlce