Berfin Bitirim-Muhabir

İsrail ve Filistin arasında yaşanan problemlerin kökeni geçtiğimiz yüzyıla kadar dayanıyor olsa da, ekim ayından beri Gazze Şeridi’nde İsrail tarafından uygulanan kuşatma ve saldırılarla şiddetin boyutu tahmin edilemeyecek düzeye geldi.

İsrail’in bitmek tükenmeyen bombalamaları ve yardımı engelleme politikaları nedeniyle binlerce masum çocuk ve kadın hayatını kaybetti. Bölgede saldırı altında hayatta kalmaya çalışan diğerleri ise açlık, hastalık ve sefaletle burun buruna kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: 'Seferberlik ve Savaş Hali yönetmeliği' yürürlüğe girdi Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: 'Seferberlik ve Savaş Hali yönetmeliği' yürürlüğe girdi

Tüm dünyanın gözünü kulağını kapatmış bölgede yaşananları izlerken, Türkiye Gazze’deki masumların canını kurtarmak için somut adımlar atmaya devam ediyor.

YENİDEN REFAH PARTİSİ’NDEN TEPKİ ÇEKEN TİCARET AÇIKLAMASI

Ticaret Bakanlığı, İsrail'le ihracata kısıtlama getirildiğini duyurmuş, bu kararın alınmasında İsrail’in Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırıların etkisine işaret edilmişti.

Açıklamada, "İsrail, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi’nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı 33 binin, yaralı sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridi yerle bir olmuş, büyük bir yıkıma uğramıştır" denildi.

Bu gelişmenin ardından bir televizyon kanalına katılan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanvekili Doğan Aydal şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bizim Yeniden Refah Partisi olarak duruşumuz hiçbir şey yapılamıyorsa dahi biz İsrail’i korumak mecburiyetinde değiliz. Kendi kendini koruyor zaten. O zaman Kürecik Üssünü kapatmalıydık, savaş süresi devam ettiği sürece. Dediğim gibi uçaklara benzin vermemeliydik. Azerbaycan üzerinden gelen petrolü göndermemeliydik. Neden? Çünkü savaş devam ediyor. Ezilenler bizim Müslüman kardeşlerimiz ve dünya bütün o Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen İsrail durmadan devam ediyorsa yapacağımız birçok şey var. Ama tel örgü satmamalıydık.”

DOĞUM GÜNÜNÜ TEL AVİV’DE KUTLADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Bu konuşmanın ardından Yeniden Refah Partisi Genel Başkanvekili Doğan Aydal’ın 23 Eylül 2023’te doğum gününü Tel Aviv’de bir otelde kutladığı ortaya çıktı. Instagram üzerinden yayınlanmış olan fotoğraflar sosyal medyada gündem oldu.

Editör: Berfin Bitirim