İşgalci İsrail, 7 Ekim'den bu yana binlerce Filistinliyi katletti ve tüm dünyanın gözleri önünde katliamlara devam ediyor. Gazze Şeridi'ndeki esirlerin yakınları ve onlara destek veren çok sayda İsrailli, hükümeti protesto etmek amacıyla Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı önünde gösteri düzenledi.

TEL AVİV'DEN YOLA ÇIKAN BİR GRUP BAŞBAKANLIK OFİSİ'NE ULAŞTI

Gazze'deki İsrailli esirlerin aileleri, Batı Kudüs'te işgalci İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi önünde toplandı. Kalabalık Gazze'deki katliamların Netanyahu'nun dar siyasi amaçlarına hizmet ettiğini belirtti.

İşgalci İsrail ordusunun 43 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin aileleri ve destekçileri, esir takası talebiyle Tel Aviv'den 5 gün önce çıktıkları yürüyüşe tamamlayarak Batı Kudüs'teki Başbakanlık Ofisi önünde toplandı.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırılarda kaçırılan ve Gazze'de tutulan 240'a yakın İsrailli esirin aileleri ve onlara destek veren binlerce İsrailli, 14 Kasım'da Tel Aviv'den yola çıkmalarının ardından bu akşam Batı Kudüs'e ulaştı.

NETANYAHU'YA BÜYÜK TEPKİ

İsrail'in 4 gün alıkoyduğu Filistinliler yaşadıkları dehşeti anlattı İsrail'in 4 gün alıkoyduğu Filistinliler yaşadıkları dehşeti anlattı

Akrabası Gazze'de esir tutulan Yanai Man, Netanyahu'ya karşı tutum almakla birlikte İsrail ordusuna destek verdiğini söyledi.

Man, "Netanyahu çok kötü bir başbakan. Şimdiye kadar istifa etmesi gerekiyordu. Bu onun suçu. Bu terörü o inşa etti ve ona güvenmiyorum. İsrail ordu liderleri ise bu şartlar altında iyi iş çıkarıyor." görüşünü savundu.

Ailelerin temsilcileri, gösterinin ardından akşam saatlerinde, İsrail hükümetinin Savaş Kabinesi'ndeki Bakanlar Benny Gantz ve Gadi Eizenkot ile görüşecek. Ancak aileler Başbakan Netanyahu ile de görüşmek istiyor.

İŞGALCİ İSRAİL'E GÖRE 239 ESİR BULUNUYOR

İsrail'e göre, Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor. İzzeddin el-Kassam Tugayları, 9 Kasım'da İsrail saldırısında ölen İsrailli esir kadın askerin ölmeden önce yaptığı konuşmanın videosunu 13 Kasım'da yayımlamıştı.

Videoda, Fas asıllı olduğunu söyleyen 19 yaşındaki "Faul Asiyani" adlı esir kadın asker, "Gazze'nin tamamı füze saldırısına maruz kalıyor. Benimle birlikte başka esirler var. Füzeler sebebiyle ölmekten korkuyoruz." demişti.

Asiyani, İsrail hükümeti ve ordusuna hitap ederek, "Lütfen saldırıları durdurun. Patlamalar buraya çok yakın." ifadelerini kullanmıştı. Kassam Tugayları videonun sonunda Asiyani'nin İsrail saldırısı sonrasında öldüğünü gösteren görüntüyü yayımlamıştı.

Kassam Tugayları, dün, ellerindeki esirlerin bir kısmını tedavi etmek üzere bakım merkezlerine naklettiklerini, birinin ise İsrail'in sürekli bombardımanı nedeniyle panikatak sonucu öldüğünü duyurmuştu.

Kassam Tugayları daha önce de onlarca esirin İsrail bombardımanı sonucu öldüğünü duyururken, esirlerden kaçının hayatta olduğu ve kaçının öldüğü bilinmiyor.