İsrail savaş uçaklarının son hedefi Refah'ın orta kesimindeki Şabura Mülteci Kampının en büyük camisi olan Faruk Camii oldu.

CAMİNİN YERİNE MOLOZ YIĞINI KALDI

Savaş uçaklarının dün gerçekleştirdiği saldırıda yerle bir olan Faruk Camii'nden geriye büyük bir moloz yığını kaldı.

Saldırının ardından meydana gelen patlamanın sebep olduğu şiddetli sarsıntı nedeniyle uyandıklarını belirten Filistinli Ebu Muhammed Sencer, yaşadığı şok anlarını anlattı.

"SALDIRI ANI DEPREM GİBİYDİ"

Filistinli yaşlı adam, hava saldırısında Şabura Mülteci Kampındaki Faruk Camii'nin yanı sıra çevredeki onlarca evin yıkıldığını belirtti.

Bölgede deprem olmuş gibi büyük bir yıkımın yaşandığını belirten Sencer, "Saldırı anı sanki deprem gibiydi. İsrail'in tüm camileri hedef alarak ayakta kalan sağlam bir cami bırakmadı." diye konuştu.

İsrail’in Refah’taki iki eve saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e yükseldi İsrail’in Refah’taki iki eve saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e yükseldi

Sencer, İsrail ordusunun bombaladığı kamp ve caminin çevresinde yaşayanların büyük bölümünün yaşlılar, kadınlar ve çocuklardan oluştuğunu vurguladı.

"İSRAİL CAMİLERİ SİSTEMATİK OLARAK YIKIYOR"

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail işgal ordusu, Gazze'deki soykırım savaşı sırasında 183 camiyi tamamen, 264 camiyi ise kısmen yıktı, ayrıca 3 kiliseyi de hedef aldı." dedi.

Sevabite, füze ve bombalarla camileri yerle bir eden İsrail ordusunun saldırılarda 2 tonluk patlayıcılar kullandığını belirtti.

İsrail ordusunun ilk kez bir camiyi hedef almadığını belirten Sevabite, 22 Şubat'ta Faruk Camii'ne düzenlenen saldırıda meydana gelen yıkımın şimdiye kadarkilerin en büyüğü ve şiddetlisi olduğunu kaydetti.

İbadet yerlerinin doğrudan hedef alınmasının nefret suçu olduğunu vurgulayan Sevabite, "Cami ve kiliseleri sistematik bir şekilde hedef alan İsrail, onlarca mahalleden gelen ezan sesini susturduğu gibi, kilise çanlarını da susturdu" diye konuştu.

Kaynak: AA