İsrail'in 7 Ekim'den bu yana işlediği insanlık suçları bitmek bilmiyor...

Ancak İşgalci güçlerin zulmünden en çok çocuk ve kadınlar etkileniyor. Öyle ki açlıktan çok sayıda çocuğun hayatını kaybettiği henüz yeni öğrenilmişken, İsrail'in yeni bir rezilliği ortaya çıktı. Tüyler ürperten bu açıklamalar işgalci güçler tarafından rehin alınan Gazzeli kadınlardan geldi.

İşkence, dayak ve taciz...

Kilometrelerce ötede Gazzeli kadınların yaşadığı bu insanlık dramı tüyler ürpertici. 

Gazzeli onlarca kadın, yaşadıkları dramı Cenevre merkezli Euro-Med İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne anlattı.

İsrailli erkek askerlerin önünde çıplak olarak aranmaya zorlandıkları, tecavüz tehditleri, sözlü taciz ve dayağa maruz kaldıklarını kaydeden Gazzeli kadınlar, İsrail askerlerince gözleri ve elleri bağlı vaziyette gözaltına alındıklarını söyledi.

GAZZELİ KADINLAR İŞKENCEYE MARUZ KALIYOR

Gazzeli kadınlar uzun süre dondurucu havada kafesler içinde tutulduklarını, ilaç, gıda ve temel tıbbi bakım ve hijyen malzemelerinden mahrum bırakıldıklarını da belirtti.

Euro-Med'e göre, İsrail saldırılarının hedefindeki Gazze'de benzer ihlallere maruz kalan kadınların sayısının çok daha yüksek ancak sosyal normlar, travma ve güvenlik endişeleri nedeniyle konuşmaktan kaçınıyor.

GAZZELİ KADINLAR, ÇIPLAK ARAMAYA ZORLANDI

Güvenlik endişeleri gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen 45 yaşındaki N.H., İsrail güçlerince 28 Aralık'ta gözaltına alındığını 43 gün boyunca alıkonulduğunu belirtti.

N.H., Gazze Şeridi'nin orta kesiminde yer alan Bureyc Mülteci Kampı'nda yerinden edilen Gazzelilerin sığındığı Birleşmiş Milletlere (BM) ait bir okulu İsrail askerlerinin gün ağarırken bastığını erkekleri bir araya toplayıp kıyafetlerini çıkartmaya zorladıklarını kaydetti

Kadınlara "tıbbi muayene" için bir odaya geçmeleri talimatı verildiğini ifade eden N.H., "Kapalı bir alanda tamamen çıplakken üzerimiz arandı ve kadın askerler bizi sürekli ve şiddetli bir şekilde dövdü" dedi.

N.H., İsrailli erkek askerlerin de olduğu açık alanlarda birden fazla çıplak aramaya zorlandığını, bir kadın askerin arama esnasında kendisine hakaret ettiğini, üzerine tükürdüğünü belirtti.

Hayvan kafesine benzediğini söylediği bir yerde dört gün boyunca alıkonulduğunu kaydeden N.H. bu süre zarfında zincirli tutulduğunu ifade etti.

Güvenlik endişesiyle ismini açıklamak istemeyen 39 yaşındaki N.M. ise sığındığı okulda alıkonulmasının ardından İsrail askerlerinin kendisini tecavüzle tehdit ettiğini ve Hamas’ı hedef alan videolarda bulunmaları emrine uymaması halinde çocuklarını bir daha göremeyeceği yönünde tehditler savurduklarını söyledi.

N.M., İsrail'in Damon Hapishanesi'ne nakledildiğini, küçük bir odada zor şartlarda kaldığını belirtti.

İSRAİLLİ ASKERLER ALIKOYDUKLARI GAZZELİ KADINLARA TACİZ, İŞKENCE VE DAYAK

Gazze'ye saldırılar sonrası sığındığı bir okulda gözaltına alınan 20 yaşındaki S.D. de gözlerinin bağlanıp ellerinin arkadan kelepçelendiğini yalnızca iç çamaşırlarıyla bırakıldıktan sonra arandığını anlattı.

Alıkonulan diğer Gazzeli kadınlarla birlikte Zikim Askeri Üssü'ne götürdüğünü söyleyen S.D., iki saat orada tutulduklarını ve askerlerin İbranice alaylarına muhatap olduklarını kaydetti.

İran’dan İsrail’e jet hızında cevap: Saldırıya saniyeler içinde yanıt veririz! İran’dan İsrail’e jet hızında cevap: Saldırıya saniyeler içinde yanıt veririz!

Sonrasında Kudüs'e yakın bir bölgede bulunan Anatot adındaki gözaltı merkezine götürüldüklerini, orada dondurucu havadan dolayı sıkıntı çektiklerini belirtti.

S.D., kendilerine gri hapishane kıyafetleri verildiğini, askerlerin aşağılamalarına maruz kalırken tek sıra halinde yürümeye zorlandıklarını söyledi.

Alıkonuldukları süre zarfında, sözlü tacize ve küfre maruz kaldıklarını belirten S.D., "Son derece az sayıda (bir güne bile yetmeyecek kadar) hijyenik ped kullanmamıza ve nadiren banyo yapmamıza izin verildi" dedi.

"İSRAİL BAYRAĞINI ÖPMEMİ İSTEDİ, REDDEDİNCE VURDU"

Damon Hapishanesi'ne transfer edildikten sonra da hakaretlere maruz kaldığını söyleyen S.D., "Kadın askerlerden biri nakil sırasında gözlerimin bağını çıkardı ve benden İsrail bayrağını öpmemi istedi, reddettiğimdeyse yüzüme sert şekilde vurdu. Kadın asker, beni provoke etmeye ve bana saldırmaya devam etti" dedi.

31 yaşındaki R.R. ise İsrail saldırılarında kaçmak için Gazze'nin kuzeyinden güney bölgelerine doğru yürüyerek gitmeye çalıştığını ancak bir askeri kontrol noktasında gözaltına alındığını anlattı.

R.R., İsrail askerlerinin tüm eşyalarına el koyduğunu, ellerini ve gözlerini bağlamadan önce kıyafetlerini çıkartmaya zorlandığını kaydetti.

Sorgulamalar sırasında İsrail askerlerinin sözlü tacizi, dayak ve işkencelerine maruz kaldığını belirten R.R., İsrail istihbaratı için çalışmasının teklif edildiğini ve reddetmesi halinde öldürmekle tehdit edildiğini söyledi.

DÜNYANIN "BAĞIRAN" SESSİZLİĞİ

İsrail'in işlediği tüm bu suçlara rağmen birkaç ülke hariç uluslararası toplum sadece izlemekle yetiniyor. İsrail'e yönelik yaptırımlar devreye sokulsa da Netanyahu hükümetini durdurmak için yeterli olmuyor. Özellikle ABD'nin ikiyüzlü tavrı İsrail'i daha da cesaretlendiriyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ