Berfin Bitirim-Muhabir

31 Mart yerel seçimleri için geri sayım devam ederken, İstanbul’da hangi adayın kazanacağı en çok merak edilen konulardan biri olmaya devam ediyor. Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehrini yönetmek için 52 kişi aday olurken, AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayları dikkat çekiyor.

AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum ve halihazırda şehri yöneten CHP İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu arasında geçecek olan mücadelenin ne denli sert olacağı şimdiden öngürülebilir olsa da istatistikler DEM Parti’nin aday çıkarıp çıkarmama belirsizliğinin tüm açıklamalara rağmen devam etmesinin seçimleri etkileyebileceğini gösteriyor.

DEM Parti’nin PKK bağlantıları, İstanbul açıklamalarının gündemden düşmediği günlerde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Sancaktepe’de gerçekleştirdiği mitingde DEM Parti bayraklarının açıp, zafer işareti yapan bir grup tartışmaların fitilini ateşledi.

Dirilis Postasi 2024 02 07T125301033

SEÇİMLERE BAĞIMSIZ GİRECEKLERİNİ AÇIKLADILAR KANDİL’DEN TEPKİ GELDİ

DEM Parti uzun zamandır 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul’da kendi adayları ile seçimlere gireceklerini belirtiyor. Hatta eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın İBB Başkan adayı olacağı iddiaları ortaya atılmıştı.

Bu sırada bölücü terör örgütü PKK'nın sözde sorumlularından biri olan Mustafa Karasu, Kandil’in 31 Mart yerel seçimlerinde ittifak yapılmasını istediğini söyledi. Bu açıklamanın akabinde hem DEM Parti hem de Başak Demirtaş sosyal medya üzerinden açıklama aday olmadığını duyurdu.

PKK’nın sözde sorumlusu terörist Mustafa Karasu, DEM Parti’nin ittifak yapmasına yönelik ifadelerinde şunları söylemişti:

BBP Genel Başkanı Destici, partisinin MKYK toplantısında konuştu: BBP Genel Başkanı Destici, partisinin MKYK toplantısında konuştu:

“Türkiye demokrasi güçleriyle birlikte olmak, onlarla birlikte hareket etmek çok çok önemli. Kürt sorununun çözümünün buradan geçtiği bilinmeli. 50 yıldır büyük bedel ödeniyor. Bu bakımdan tabii ki hem Türkiye'deki demokrasi güçlerini hem Kürdistan'daki demokrasi güçlerini ortaklaşarak, ittifaklarını güçlendirerek, var olan ittifaklara sahiplenerek, var olana, ittifaklara değer vererek bu mücadele yürütmek gerekiyor.

Bazı çevreler ittifakları tıkayabilir, ittifaklar şöyle böyle diyebilirler. Kürt halkı bunlara kulak vermemeli. İttifakları tukaka eden, ittifakları kötüleyen anlayışlar Kürt dostu değildir. Kürtlerin iyiliğin isteyenler değildir.

Türkiye'nin demokratikleşmesini isteyenler değildir. Onlar Kürtler yalnız kalsın diyenlerdir. Demokrat olmayan, demokrasiden yana olmayan, demokratik anlayış olmayan, halkların kardeşliğini düşünmeyen milliyetçi yaklaşımlardan Kürt'e hiçbir zaman fayda gelmemiştir, gelmez.

Bu bakımdan Kürtler, demokratik siyasette, bu seçim sürecinde esas yaklaşımını demokrasinin gelişmesi ve demokratikleşme doğrultusunda geliştirmeli ve tutumlarını koymalı”

İTTİFAK YERİNE KENT UZLAŞISI

DEM Parti, yaptığı her açıklamada İstanbul’da aday çıkaracaklarına dair bilgi verip, Yüksel Seçim Kurulu’na bu kararı bildirse de kamuoyuna bir isim tanıtmaması, CHP’ye gözdağı vererek taleplerini kabul ettirmek istediklerine yönelik düşüncelerin doğmasına neden oldu.

Nitekim CHP ve DEM Parti’nin gerçekleştirdiği son görüşmelerin ardından yapılan açıklamada iki partinin “kent uzlaşısı” kararına vardığı ifade edildi.

İttifak yerine “kent uzlaşısı” adı verilen yeni anlaşma sistemlerini duyururken DEM Parti “Kimsenin şüphesi ve kuşkusu olmasın ki halkımızın çıkarına olmayan tek bir denklemin bile kurulmasına izin vermeyeceğiz. Bilakis vereceğimiz kararlar ve kuracağımız stratejik denklemlerle bütün Türkiye halklarına kazandıracağız!” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda CHP’nin İstanbul’da Esenyurt ilçesini DEM Parti’ye bıraktığı konuşulurken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Sancaktepe’deki mitingi DEM Parti ile yapıldığı düşünülen ittifakı doğrular nitelikteydi.

EKREM İMAMOĞLU’NUN MİTİNGİNDE DEM PARTİ BAYRAKLARI

DEM Parti seçimlere sayılı gün kala Türkiye’nin en önemli şehrinde büyükşehir belediye başkanı adayını açıklamamakta ısrar ederken, CHP’nin İBB Başkan Adayı olan Ekrem İmamoğlu, Sancaktepe’de vatandaşlarla bir araya geldi.

Sancaktepe’de yapılan mitingde DEM Parti bayrakları açılması ve zafer işaretleri ile Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesi en çok dikkat çeken konulardan oldu. Ekrem İmamoğlu’na DEM Parti’liler tarafından yapılan bu açık desteğin ardından, partinin şehirde gerçekten tek başına seçime girip girmeyeceğine ilişkin soru işaretleri arttı.

Editör: Berfin Bitirim