Daha önce deİtalya'nın Reggio Emilia kentindeki cezaevinde Tunuslu bir mahkumun gardiyanlar tarafından elleri ve kolları bağlı, kafasına yastık kılıfı geçirilmiş haldeyken darp edildiği ve işkenceye maruz kaldığı ortaya çıkmıştı.

Bu sefer de İtalya basınında aynı haberler yer almaya başladı.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, Milano Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 12'si Milano'daki Cesare Beccaria Çocuk Ceza İnfaz Kurumunda çalışan, biri daha önce burada görev yapmış 13 gardiyan, farklı suçlardan hükümlü çocuklara kötü muamelede bulundukları ve işkence yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. 

8 KİŞİ GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin eşine saldıran kişiye 30 yıl hapis cezası verildi Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin eşine saldıran kişiye 30 yıl hapis cezası verildi

Soruşturma çerçevesinde ayrıca 8 kişi de kamu görevinden ihtiyaten uzaklaştırıldı.Ayrıca bir çocuk mahkuma cinsel istismara varan şiddet uygulandığı iddiasının da araştırıldığı kaydedildi.

Kötü muamelenin 2022’den bu yana sürdüğü ve bunun işkence mağduru çocuk mahkumların ihbarları üzerine teknik takiple tespit edildiği belirtildi.

İtalya'da önceki aylarda da Foggia ve Reggio Emilia kentlerindeki cezaevlerinde kötü muamele ve işkence gerekçesiyle bazı cezaevi polisleri hakkında adli ve idari işlem başlatılmıştı.

Kaynak: AA