CHP ile ittifaka girecek mi girmeyecek mi, özellikle büyükyehirlerde aday çıkaracak mı çıkarmayacak mı diye beklenen İyi Parti'de bugün 2 flaş gelişme yaşandı. Ankara ve İstanbul'ün Büyükşehir Belediye Başkan adayları belli oldu. Grup'dta konuşan Gene Başkan İstanbul adayını grupta, Ankara adayını da daha sonra duyurdu.

CENGİZ TOPEL YILDIRIM ABB ADAYI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin genel merkezinde, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanlığı’na Cengiz Topel Yıldırım’ı aday gösterdiklerini duyurdu. Yıldırım, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanıydı.

İYİ Parti, 31 Mart Yerel Seçimleri’ne 81 ilde “hür ve müstakil” girme kararı almasının ardından belediye başkan adaylarını açıklıyor. Partinin lideri Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na Buğra Kavuncu, Balıkesir Belediye Başkanlığı’na da Turhan Çömez’i duyurmasının ardından, İYİ Parti Genel Merkezi’ne gelerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterecek ismi açıkladı.

MERAL AKŞENER DUYURDU

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “Cengiz Topel Yıldırım kardeşimize İYİ Parti adına ABB Başkan adaylığı ve inşallah belediye başkanlığını teklif ettiğimde hiç sektirmeden, ‘Tabii ki Ankara’ya hizmet etmek benim için bir görevdir, şereftir’ dedi. Kazanmak üzere bugünden itibaren yola çıkıyor. Aramıza hoş geldiniz” diyerek Yıldırım’ın adaylığını duyurdu.

Karabük'te 17 seçmenli köyün yeni muhtarı kadın oldu Karabük'te 17 seçmenli köyün yeni muhtarı kadın oldu

Akşener şöyle devam etti:

“Ankara’yı inşallah İYİ Parti’nin kazandığı ve iyi belediyeciliğin uygulandığı, sonra da 2028’de İYİ Parti’nin iktidar olmasında ve ‘Cumhurbaşkanı adayımız şudur’ dediğimizde onun seçildiği bir sistemin oluşmasında yol başçısı olacak.”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara adayı yine Mansur Yavaş. AKP-MHP ittifakının adayı ise Turgut Altınok. Her iki aday da ülkü kökenden geliyor. İYİ Parti’nin de Ankara’da seçmene alternatif sunabilmek için sosyal demokrat kökenli aday göstereceği konuşuluyordu.

Cengiz Topel Yıldırım kimdir?

Cengiz Topel Yıldırım 2008 yılında Ankaragücü Yönetim Kurulu’nda bulundu. Yılırım, 28 Mart 2009’da ise delegelerin tamamının oylarını alarak Ankaragücü 39. Dönem Kulüp Başkanı oldu.

Yıldırım kulüp başkanlığını 30 Ağustos 2009’da dönemin ABB Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Ahmet Gökçek’e devretti. Ahmet Gökçek yönetimi, iki buçuk yıl süren yargı sürecinin ardından Yargıtay kararı ile koltuğu 24 Ağustos 2011’de yeniden Yıldırım’a devretti. Yıldırım, 18 Kasım 2011’de yapılan Ankaragücü kongresinde aday olmayarak başkanlığı bıraktı.

Muhabir: NUSRET ODABAŞ