Gökhan Erek / Muhabir

AK Parti’nin, 31 Mart’ta aldığı seçim sonuçlarının ardından yapılacak veya yapılması muhtemel değişimler toplumun farklı kesimleri tarafından tartışılıp, konuşulmaya devam ediyor. 

AK Parti Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar da TGRT Haber’de yayınlanan Medya Kritik Programı’nda AK Parti, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı değişimden kastetdiklerini değerlendirdi. 

BİR LİDERLİK ÖRNEĞİ

31 Mart akşamının AK Parti açısından zor bir gece olduğunu vurgulayan Şamil Tayyar, “Ben bunu, ‘siyasi bir afet’ olarak değerlendirmiştim.  Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile toplumun, çok açık ve net mesaj verdiği,  AK Parti'ye ayar verdiği  bir sandık sonucu ortaya çıktı.  O gece Sayın Cumhurbaşkanımızın balkona çıkıp, konuşması son derece kıymetliydi.  Bu kadar ağır bir sonuçtan sonra dik durup kendi tabanına, seçmenine, kadrolarına  güçlü mesaj vermesi hakikaten bir liderlik örneği ve çok önemliydi.  Sonraki süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız MYK  toplantısında,  bakanlar kurulunda,  grup toplantısında birbirine destekleyen iç içe geçmiş  güçlü mesajlar verdi.” şeklinde konuştu.

“TOPLUM DA BEKLENTİ İÇİNDE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, çok net bir şekilde bir değişime gidileceğini ifade ettiğini aktaran Tayyar, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Toplum da 31 Mart'ta Sandığa giderken oylarıyla bu mesajı çok net bir şekilde ortaya koymuştu. Dolayısıyla toplum da bir beklenti içinde.”

Dervişoğlu’ndan İYİ Parti küskünlerine çağrı: Gelin küskünlükleri sonlandıralım Dervişoğlu’ndan İYİ Parti küskünlerine çağrı: Gelin küskünlükleri sonlandıralım

“ÇOK CİDDİ BİR DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR”

Tayyar, çok ciddi bir değişime  ihtiyaç olduğunun altını çizerek, “Ben Cumhurbaşkanımızın diğer konuşmalarıyla birlikte değerlendirdiğimde bu değişimin sadece genel merkezdeki kadrolarla sınırlı  kalmayacağını, önümüzdeki kongre sürecinde, bizim olağan kongremiz de var. İlçe, il ve büyük kongreye geçen süreçte hem teşkilatların tazeleneceğini, hem genel merkezin yenileneceğini,  Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun aynı şekilde birlikte  değişme ihtimalini yüksek görenlerdenim. Milletvekili kadrosu zaten devam ediyor ona yapacak bir şey yok.  Ama Bakanlar Kurulunda da  yine bir değişim olacağı kanaatindeyim.”

“BAKANLAR KURULU’NDAN SONRAKİ AÇIKLAMA ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, özellikle Bakanlar Kurulu’ndan sonra yaptığı  açıklamanın; kendisine göre daha önemli olduğunu belirten Tayyar,  “Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi ile ilgili önemli mesajlar verdi.  Bir süredir kamuoyunda çok  konuşulmuş, tartışılmış, yazılmıştı.  ‘AK Parti'de parlamenter sistemi dönüş sinyalleri ’vesaire gibi.  O doğru değildi.  Zaten Cumhurbaşkanımız da Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı  açıklamada parlamenter sisteme kesinlikle dönüş olmayacağını ifade etti ancak kapıyı da şu açıdan biraz araladı. ‘6 yıllık tecrübeden hareketle, aksayan tarafları varsa sistemin, bunu da düzeltebiliriz’ dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DEĞİŞİMDEN NEYİ KASTEDİYOR?

Tayyar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değişimden yana kastettilerini ise şu şekilde yorumladı, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni revize etmeyi planlıyor,  MKYK ve teşkilatları, bu kongre sürecinde yenilemeyi düşünüyor.  Bir de genel merkez be Bakanlar Kurulu  haliyle. Fakat Genel Merkez’deki değişim hemen mi olur, kongreyi bekler mi? O konuda zihinlerd biraz farklı soru işaretleri var.”

Muhabir: Gökhan Erek