"Hz. Süleyman'ın Mucizeleri" 10 gün içinde 10 bin çocukla buluştu "Hz. Süleyman'ın Mucizeleri" 10 gün içinde 10 bin çocukla buluştu

Arkeologlar İngiltere'de 2.000 ila 2.500 yaşları arasında bir ceset ortaya çıkardılar.

Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre, keşif, Kuzey İrlanda'nın orta kesimindeki bir köy olan Bellaghy yakınındaki turbalıkta insan kemikleri bulunduğu konusunda polisin uyarılmasının ardından yapıldı.

Polis Teşkilatından dedektif müfettişi Nikki Deehan yaptığı açıklamada, "İlk incelemede kalıntıların eski mi yoksa daha yeni bir ölümün sonucu mu olduğundan emin olamadık" dedi.

Deehan, "Bu nedenle cesedi tüm adli tıp değerlendirmeleriyle hassas ve profesyonel bir şekilde kazmaya başladık" dedi. "Bu yaklaşım aynı zamanda olası bir suç soruşturması için her türlü DNA delilinin güvence altına alınmasını da sağlıyor. Sonuçta bu örnekte durum böyle değildi."

Bunun yerine yetkililer, ıslak ve süngerimsi topraklara sahip, düşük düzeyde oksijen içeren yerlerde bulunması sayesinde inanılmaz derecede iyi korunmuş insan kalıntıları olan bir " bataklık cesedi " bulduklarını öğrendiler. Adli antropologlar, kemikleri turbalık araziye dağılmış ve yeniden birleştirilen iskeletin, 13 ila 17 yaşları arasında ölen genç bir çocuğa ait olduğunu belirledi.

Kemiklerinin çoğu bulunmuş olsa da kafatası hala kayıp ve araştırmacılar bunun ölümünden önce mi yoksa sonra mı ayrıldığından emin değiller.

Yüzyıllar boyunca Avrupa'da Taş Devri'nden modern zamanlara kadar uzanan 1000'den fazla bataklık cesedi bulundu. Danimarka'daki iyi korunmuş Tollund Adamı gibi bazı bataklık cesetleri kurban kalıntıları olsa da, 2023'te yapılan bir çalışmaya göre diğerleri muhtemelen sapkınların veya idam edilen suçluların cenazeleri, hatta boğulma gibi kazara ölümlerin kalıntılarıydı. Ancak Bellaghy'li gencin sonunun nasıl geldiği belli değil.

Açıklamaya göre, bataklık gövdesinin mükemmel şekilde korunması nedeniyle araştırmacılar deri parçalarını, tırnakları, ayak tırnaklarını ve "muhtemelen bir böbreği" bulmayı başardılar.

Deehan, "Cesedin iyi korunmuş doğası, radyokarbon tarihlemesinin ölüm zamanını belirlemek için kullanılabileceği anlamına geliyordu" dedi. "Radyokarbon tarihleri, ölüm zamanını 2.000 ila 2.500 yıl önce, yaklaşık olarak M.Ö. 500 olarak gösteriyor. Bu, Kuzey İrlanda'daki bir bataklık cesedi üzerinde radyokarbon tarihlemenin kullanıldığı ilk seferdir ve hala var olan tek ‘bataklık cesedi'dir. Bu da bunu Kuzey İrlanda için gerçekten eşsiz bir arkeolojik keşif haline getiriyor."

Yetkililer, daha fazla araştırma yapmak ve çocuğun nasıl öldüğünü belirlemek için kalıntıları Kuzey İrlanda Ulusal Müzeleri'ne naklediyor.

Muhabir: Demet İlce