Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, AK Parti'nin TBMM Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Güler, terörle mücadele kapsamında faaliyetlerin devam ettiğini belirterek şunları söyledi;

"Planlamalarımızı yaptık, çalışmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanımız pazartesi günü Irak'ta... Uzun yıllar sonra ilk defa böyle bir stratejik anlaşmayı imzalayacağız. Iraklı dostlarımızla PKK ile ilgili 'PKK terör örgütü' demese de ona yakın bir ifadeyi ilk defa kabul ettiler."

Irak ziyaretinde Erbil'in de ziyaret edilip edilmeyeceği yönündeki bir soru üzerine Güler, kendisinin Irak ziyaretini bildiğini söyledi.

"GÜVENLİ HAT OLUŞTURULDU"

Bir gazetecinin, "Güvenli hat oluşturulacak mı? Bu ziyarette mi gerçekleşecek?" sorusu üzerine Güler, şu yanıtı verdi;

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: 'Seferberlik ve Savaş Hali yönetmeliği' yürürlüğe girdi Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: 'Seferberlik ve Savaş Hali yönetmeliği' yürürlüğe girdi

"30 kilometre güvenli hat zaten oluşturulmuş durumda. 'Oluşturulacak' mı değil de oluşturulmuş durumda. Ancak orada yapmamız gereken bazı işler daha var, onları çalışıyoruz. Irak'ta 30 kilometre güvenli hat, bunun düzenlemesi yapılmış durumda."

KANDİL VE GARA'YA OPERASYON SİNYALİ

Bir gazetecinin, yapılması gereken şeyleri detaylandırmasını istemesi üzerine Güler, "'Kandil var Gara var' diyoruz, uğraşmayalım mı onlarla?" yanıtını verdi.

MSB'DEN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM

Bakan Güler'in bu açıklamaları sonrası Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabından manidar bir paylaşımda bulundu.

Paylaşımda, Kırklareli'nin vize ilçesinde bulunan 19’uncu Komando Tugay Komutanlığı'na ait Teröristle Mücadele Harekâtı Eğitim ve Tatbikat Alanı’nda gerçekleştirilen "Komando Tazeleme Eğitimi"nden karelere yer verildi.

Editör: Ela Duyar