Avrupa Parlamentosu'nda (AP), Sol Grup tarafından İsrail'e yönelik silah ihracatının durdurulması yönünde yapılan çağrı, genel kurulda yapılan oylama ile 393 milletvekili tarafından reddedildi. Sol Grup, bu girişimini sosyal medya üzerinden duyurarak, "ortak dış ve güvenlik politikasının uygulanması" konulu 2023 raporuna eklenmesini önerdiği yeni maddenin detaylarını paylaştı.

OYLAMA SONUÇLARI

AP Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen oylamada toplam 534 milletvekilinin katılımıyla, önerilen madde yüzde 73'lük bir çoğunlukla, yani 393 aleyhte oy ile engellendi. Sol Grup, rapora eklenmesini istediği maddede, İsrail'e silah ihracatının "derhal" sonlandırılması çağrısında bulunulduğunu ve silah sevkiyatı yaparak İsrail'i destekleyen ülkelerin Uluslararası Adalet Divanı'nda "soykırıma yardım ve yataklık" suçlamasıyla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

SUÇLAMA VE TEPKİLER

Sol Grup, sosyal medya paylaşımında, aleyhte oy kullanarak bu maddeyi engelleyen milletvekillerini, "Filistinlilere karşı işlenen soykırıma yardım ve yataklık etmek" ile suçladı. Ayrıca, AP'deki bu oylamanın, Gazze'de "acil ve kalıcı ateşkes" çağrısı yapılmasına rağmen, Filistinlilerin somut adımlar ve desteklerle korunması gerektiğine dair grup üyelerinin görüşlerini yansıttığı belirtildi.

ATEŞKES ÇAĞRISI VE KARAR TASARISI

Sol Grup üyelerinin talebi üzerine AP Genel Kurulu'nda Gazze'de koşulsuz "acil ve kalıcı ateşkes" çağrısı yapılmasını içeren bir karar tasarısı oylamaya sunuldu ve çoğunlukla kabul edildi. Bu karar, AP'nin bölgedeki duruma yönelik endişelerini ve barışa dair umutlarını yansıtırken, Filistinlilerin durumuna dair daha etkili ve somut adımların atılması gerektiği mesajını da verdi.

İsrail Askeri İstihbarat Şefi Aharon Haliva istifa etti İsrail Askeri İstihbarat Şefi Aharon Haliva istifa etti

Editör: Ela Duyar