Berfin Bitirim-Muhabir

Karanlık korkutucu bir avcıya ev sahipliği yapıyor! Yeni karınca türüne Harry Potter'ın kötü adamı Voldemort benzetmesi Karanlık korkutucu bir avcıya ev sahipliği yapıyor! Yeni karınca türüne Harry Potter'ın kötü adamı Voldemort benzetmesi

Dünya uzaylıların varlığını tartışmaya devam ederken, bilim insanları Mars’ta herkesi heyecanlandıran bir keşif yaptı.

Yapılan çalışmalar neticesinde Mars'ta 50 yılı aşkın bir süredir "gözlerden uzakta gizlenen" dev bir yanardağ olduğu fark edildi.

Yaklaşık 280 mil (450 kilometre) genişliğinde ve 29.600 feet (9.000 metre) yüksekliğinde olan yanardağ, 11-15 Mart tarihleri arasında Teksas'ta düzenlenen 55. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı'nda dünya ile paylaşıldı. Söz konusu yanardağın Mars'ın ekvatora yakın Tharsis volkanik bölgesinin doğu kesiminde yer aldığını ifade edildi.

Opera Anlık Görüntü 2024 03 16 152557 Cdn.mos.cms.futurecdn.net

YAŞAM İZLERİ ARAŞTIRILACAK

Öte yandan yanardağın tabanı yakınında gömülü bir buzul tabakasının kalıntıları gibi görünen bir şey de buldu. Bu durumun yanardağı astrobiyolojik araştırmalar ve uzaylı yaşamının izlerini aramak için "en önemli yer" haline getirebileceği üstünde duruluyor.

Bilim insanları yaptıkları açıklamada, "Bu birleşik dev yanardağ ve olası buzul buz keşfi, Mars'ın zaman içindeki jeolojik evrimini incelemek, yaşam aramak ve gelecekte robotlar ve insanlarla keşfetmek için heyecan verici yeni bir konuma işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

AŞINMA NEDENİYLE GÖZDEN KAÇIRILMIŞ

Mars'ın yörüngesindeki uzay araçları, NASA'nın Mariner 9'u 1971'de Kızıl Gezegen'e göndermesinden bu yana farkında olmadan yanardağı görüntüledi. Ancak yanardağ o kadar derin bir aşınmaya uğramış ki şimdiye kadar gözden kaçmış.

NASA Ames Araştırma Merkezi'nde bulunan Dünya Dışı Zekâ Araştırmaları (SETI) Enstitüsü ve Mars Enstitüsü'nde gezegen bilimci olarak görev yapan proje lideri Pascal Lee yaptığı açıklamada, "Geçen yıl bir buzul kalıntısı bulduğumuz bir bölgenin jeolojisini incelerken devasa ve derin bir şekilde aşınmış bir yanardağın içinde olduğumuzu fark ettik" dedi.

Noctis Volcano News Release Pic2 F I N A L 2600Px 700X394

YAKIN ZAMANA KADAR AKTİF OLDUĞU DEĞERLENDİRİLİYOR

Henüz resmi olarak adlandırılmamış olan yanardağ, Mars'ın en ikonik bölgelerinden birinde, "gecenin labirenti" anlamına gelen labirent benzeri Noctis Labyrinthus ile Mariner Vadisi'nin devasa kanyonları arasındaki sınırda yer alıyor.

Ekip, yanardağın "devasa boyutu" ve "karmaşık değişim geçmişi" göz önüne alındığında, nispeten yakın zamana kadar aktif olduğuna inanıldığına inanıyor.

Volkan, aşağıya doğru eğimli bir yay şekli oluşturan mesa adı verilen yükseltilmiş, düzleştirilmiş alanlarla işaretlenmiş merkezi bir zirve alanına sahiptir. Mesaların etrafındaki yamaçlar farklı yönlerde 140 mil (225 km) boyunca yayılıyor. Volkanın merkezine yakın bir yerde, bir zamanlar bir lav gölüne ev sahipliği yapmış olabilecek çökmüş bir volkanik kraterin kalıntıları var gibi görünüyor. Ayrıca yanardağın kenarında lav akıntılarının yanı sıra volkanik ve hidratlı mineral yataklarının kalıntıları da gözle görülebilir durumda.

Editör: Berfin Bitirim