Gökhan Erek / Muhabir 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, partisinin grup toplantısında okuduğu ‘Kopunca bir büyük savaş. Er tez gider, korkak yavaş. Yüreksize akçayla aş, Erlere meydan görünür.’ şiir, Mansur Yavaş’a gönderme olarak yorumlanırken, İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Hüseyin Nihal Atsız’a ait olan şiir ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın ilişkili olduğunun, gerçeği yansıtmadığını açıkladı. 

AKŞENER’İN SÖYLEMLERİ REEL POLİTİK DEĞİL

Gazeteci Fatih Altaylı, Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nu korkaklıkla suçladığını söyleyerek, “Diyor ki ‘Ben sizin Cumhurbaşkanı olmanız için her şeyi yaptım. Sizin yüreğiniz yetmedi ki çıkmadınız, korkaksınız.’ Meral Akşener’in söylediğinin reel politik ile alakası yok. Niye yok?  Nasıl çıkacaklar? Bir partinin çatısı altında bunlar. Ne bekliyor şimdi? Ekrem İmamoğlu, aday olmak için Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa edip, İYİ Parti’ye geçip, İYİ Parti’nin adayı olarak imza mı toplayacak ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin desteği yokken, nasıl olacaktı bu iş? Nasıl bir bela açtıracaktı başlarına? Bir yanda Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş mı aday olacaktı? Ya ikisi birden aday olmak isteseydi ne olacaktı mesela?” dedi.

Saadet Partisi'nde kongre kararı! Karamollaoğlu aday olmayacak Saadet Partisi'nde kongre kararı! Karamollaoğlu aday olmayacak

SİYASAL İNTİHAR MI İSTENİYOR?

Akşener’in reel politiğin dışında bir talepte bulunduğunu dile getiren Altaylı, “Sonra da bu talebi yerine getirmeyenler için ‘korkak’ diyorsunuz. Bu ikisinden birinin siyasal olarak intihar etmesi mi bekleniyor? Bu sefer ne olacaktı? Bugün, ‘Siz çıkmasaydınız Kılıçdaroğlu, seçilecekti mi denilecekti?”şeklinde konuştu.

KORKAKLIKLA SUÇLANANLARA HAKSIZLIK EDİLİYOR

Altaylı, Meral Akşener’in, korkaklıkla suçladığı insanlara haksızlık ettiğini belirterek, sözlerini  şu şekilde sürdürdü, “Çünkü reel olarak yapabilecekleri bir şey yok. Kılıçdaroğlu’na istediğini söylesin, Kılıçdaroğlu’nu aday yapmak için uğraşanlara istediğini söylesin. Hiçbir itirazım yok. Çünkü başından beri Kılıçdaroğlu'nun, aday olmaması gerektiği konusunda, Meral Akşener’in bir itirazı vardı ve Meral Akşener'in, en büyük hatası bunu son güne bırakması oldu. Bunu altı ay önce konuş ve ‘Beyefendi senin aday olmanı istemiyoruz’ de. ‘Kemal Bey, siz aday olursanız, masadan kalkarız’ diye en baştan söyle. Bilsin herkes. Çünkü Meral Hanım, altı ay öncesinden Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde kaybedeceğini biliyordu. Hepimiz biliyorduk. Son günlerde biraz gaza gelinmiş olabilir. Galiba Kemal Bey’e rağmen, kazanılacak havası esmiş olabilir. Meral Hanım dese ki, son haftayı beklemeden, ‘Kemal Bey, sizin aday olmanızdan yana değiliz. Eğer çıkıyorsanız, biz bu masadan kalkarız. Bizim bu masada oturmamızın tek şartı, iki arkadaştan birini partinizin adayı olarak göstermenizdir. Eğer göstermezseniz, biz yokuz.” de bunu. Ama bunu Mart ayında deme. Bunu başında söyle. Eylül ayında söyle."

CESARETSİZLİK VARSA O DA AKŞENER’DE 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, cumhurbaşkanı adayı olacağına dair emarelerin Eylül ayından itibaren güçlenmeye başladığı aktaran Altaylı, “Sonra da olmazsa çık de ki “Biz bu masadan kalkıyoruz. Çünkü, Kemal Bey’in seçilebileceğine inanmıyorduk. Biz bu talepte bulunduk. O yüzden de biz artık o masada değiliz.” de ve kendin aday ol. O zaman kendin cesur ol, cesaretsizlik varsa kendisinde. O masadan kalk ama en başında. Son günü beklemeden. O zaman oyunu değiştir.” ifadelerini kullandı.

BİR NUMARALI KORKAK!

Altaylı, Akşener’in, cumhurbaşkanı adayı olması durumunda ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu’nun önüne geçebileceğine dair olasılıktan bahsederek, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Belki de ikinci tura o kalabilirdi. Çünkü başka bir denklem olacaktı. Bu yüzden eğer onlar korkaksa, sen de korkaksın. Eğer Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na korkak diyorsan bir numaralı korkak sensin. Son güne kadar masada söyleyeceğini söylemeye çekin, kibarlık falan ettik deme kibarlık falan yok bu işte.”

Editör: Gökhan Erek