Fatih Bekir Öztürk - Muhabir

Beden sağlığımızın yanında beslenmenin ruh sağlığını da etkilediğini biliyoruz. Peki yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin metabolizmamız üzerindeki olumsuz etkilerini nasıl daha aza indirebiliriz. İşte metabolizmayı hızlandırmanın on yolu!

1. Yeşil çay için

Çay, tıpkı kahve gibi antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastalarının, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdiği görüldü. Bilim insanları, yeşil çaya özgü bir antioksidan türü olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını söylüyor.

2. Kahvaltı yapın

Bath Üniversitesi'nin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve bu da vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda teşvik ediyor.

3. Bol bol su tüketin

Yüksek protein alımı ve düşük karbonhidrat alımı yaparak besleniyorsanız, metabolizmanız yeterli su içmemeniz halinde zorlanacaktır. Frontiers in Nutrition tarafından yapılan araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı oluyor ve böylece kilo vermeniz hızlanıyor.

4. Baharatları hayatınıza dahil edin

Yapılan araştırmalar, baharatların metabolizmayı hızlandırdığını ve kilo vermeye yardımcı olduğunu doğruluyor. Ancak baharatları dengeli tüketmeye özen gösterin çünkü baharatlar vücutta su tutma özelliği de gösterebiliyor.

5. Akşam yemeğini abartmadan yiyin

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Ancak hiç yememek de doğru değil; abartmamaya özen gösterin.

6. Öğünleri dengeli tüketin

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınanların dinlenme metabolizma hızı daha yüksek oluyor. Acıktığınızda elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

7. İyotlu tuz tüketin

İyotlu tuzun metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilir ve bu, metabolizmanızı hızlandırır.

8. Bisiklet sürün

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bisikletçilerin, ağırlık antrenmanları yapanlardan daha hızlı bir metabolizmaya sahip olduğu ortaya çıktı. Eğer başka bir spor yapıyorsanız, spor sonunda mutlaka bisiklet sürmeyi veya bisiklet hareketi yapmayı deneyin.

Kalp hastaları kurban eti yiyebilir mi? Kalp damar hastalarına kurban eti uyarısı! Kalp hastaları kurban eti yiyebilir mi? Kalp damar hastalarına kurban eti uyarısı!

9. Yüksek yoğunluklu antrenman yapın

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla daha hızlı bir metabolizmaya sahip olduklarını ve daha fazla yağ yaktıklarını ortaya koydu.

10. Kemiklerinizi güçlendirin

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı gibi gıdaları mutlaka tüketin.

Bu ipuçlarını uygulayarak metabolizmanızı hızlandırabilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz. Unutmayın, dengeli bir beslenme ve düzenli egzersiz, metabolizmanızı canlı tutmanın anahtarlarıdır.

Editör: Fatih Bekir Öztürk